Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka bankaya bu kredinin geri ödemesinde kullanacakları bir gelir belgesi ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu belge maaş bordrosu, vergi levhası ya da kira kontratı gibi belgeler olabileceği gibi aynı zamanda engelli maaşı hesabı da olabilmektedir. Banka için önemli olan husus kişinin kredi vadesi sonuna kadar borç ödemesinde kullanacağı düzenli bir gelire sahip olmasıdır.

Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli maaşı olarak şu anda ödenen maaş tutarı 435 lira civarındadır. Üzerinde çalışılmaya devam edilen torba yasa tasarısı ile beraber bu maaşın 950 lira seviyesine yükseltilmesi amaçlanmaktadır.

Engelli Maaşına Kredi Çekilir Mi?

Bankaların bazıları engelli maaşı tutarını gelir olarak kabul etmekte olup bu nedenle engelli maaşına kredi onayı verebilmektedir. Ancak engelli maaşı haciz işlemlerinden muaf olduğu için bazı bankalarda alacağın tahsili konusunda sorun yaşamamak adına engelli maaşına kredi onayı vermemektedir.

Bu durumda kredi kullanmak istiyorum diyen engelli kişinin kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvuru formu doldurarak kredi kullanmak için şansını  denemesi en doğrusu olacaktır. Aylık 450 lira engelli maaşı alan bir kişinin maaşa göre kredi hesaplaması yapılması durumunda 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak istemesi durumunda kullanabileceği maksimum kredi tutarı da 10 bin 800 liradır.

Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar Hangileridir ?

Günümüzde Engelli maaşı üzerinden kredi veren bankaların listesi aşağıdaki gibidir ;

  • Akbank
  • Yapıkredi
  • Finansbank
  • Odeabank
  • Vakıfbank
  • Ziraat Bankası

Sizlerden bu bankalar üzerinden rahatlıkla kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.