Engelli olan kişilerin hayatlarını kolaylaştırmak ve en büyük sorunlarından biri olan toplu taşıma araçlarına inip binme sorununu çözmek için geliştirilen engelli araç indirimi kolaylığı yoğun ilgi görmeyi sürdürüyor. Engelli araç indirimi 2016 yılının son günlerinde araba markalarının sunduğu indirim kampanyaları ile birleşirken engelli araç alma bu sayede çok daha kolaylaştırılmış oluyor.

Engelli Araç İndirimi Yüzde Kaç?

18 Nisan 2015 itibari ile hayata geçirilen engelli raporu olan kişilerin araç alımlarında uygulanacak olan indirim için merak edilen soruların başında bu indirimin tutarıdır. Engelli araç indirimi için ÖTV siz araç satışı gerçekleştirildiği için en az yüzde 45 olmalıdır. Buna ek olarak motorlu taşıtlar vergisi indirimi de sağlandığı için bu indirim tutarı artacaktır.

Engelli Araç İndirimi Şartları 

Engelli araç indiriminden yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka en az yüzde 90 oranında engelli olduğunu gösteren bir belgeye sahip olmaları ya da bu oranın altında kalmasına rağmen araç kullanabilmek için özel bir aparata ihtiyaç duyduğu engelli raporunda yer alan kişiler bu indirimden yararlanma hakkına sahiptir. Yine buna ek olarak sol elinden engeli olduğu için sadece özel vitesli araç kullanma hakkına sahip olan engelli vatandaşlarımızda ÖTV’siz araç satışı için indirimden yararlanmaya hak sahibi olmaktadır.

Engelli Araç İndirimi Hesaplama 

Ne yazık ki bazı araç satış galerilerinin bu indirimleri tam olarak yansıtmaması nedeni ile engelli vatandaşlarımızın hakları gasp edilmektedir. Bu nedenle satış işlemlerine onay vermeden önce mutlaka internetten hizmet veren engelli araç indirimi hesaplama makineleri üzerinden kendi hesaplama işlemlerinizi gerçekleştirmeniz ve karşılaştırma yaptıktan sonra işlemi onaylamanız gerekir.