2017 yılı Mart ayı enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre enflasyon son 8,5 yılın en yüksek seviyesine çıkmış durumda. Enflasyon verilerinin ayrıntılarını yazımızda bulabilirsiniz. 

Mart ayına ait enflasyon verileri açıklandı. Buna göre enflasyon Mart ayında, 2008 yılının Ekim ayından bu yana görülen en yüksek seviyeyi gördü. Üstelik TÜFE ve ÜFE verilerinde de artışlar söz konusu. Gıdadan giyime, eğlence ve kültürden alkol ve tütüne kadar her alanda fiyatlarda artışlar meydana geldi. Mart ayı enflasyon verilerine ait ayrıntıları ve TÜFE ile ÜFE verilerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

TÜFE’de yüzde 1,02 Artış

Enflasyon Mart ayında yüzde 11,29 seviyesine çıktı. Bu da 2008 yılının Ekim ayına göre yani 8,5 yıldan bu yana en yüksek enflasyon seviyesi anlamına geliyor. Üstelik Mart ayı TÜFE verilerinde de yüzde 1,02’lik artış meydana geldi. Mart ayında fiyatı en çok yükselen ürün mandalina oldu. Mandalina’nın fiyatı Mart ayında yüzde 27,53 oranında yükseldi.

Hatırlayacağınız üzere Şubat ayında enflasyon verileri yine yüksek çıkmış ve yine uzun bir süreden beri görülen en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Mart ayında enflasyonun hangi düzeyde olacağı merak ediliyordu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) beklenen verileri açıkladı. Veriler beklentilerin üzerinde geldi. Buna göre TÜFE’nin yüzde 0,6 artış göstermesi bekleniyordu. Ancak bu artış yüzde 1,02 şeklinde oldu.

Artış Beklenenin Üstünde Oldu

Enflasyon artışının bu kadar yüksek olacağı ve TÜFE’nin bu kadar yükseleceği beklenmiyordu. Artış düzeyi çok yüksek oldu. Buna göre yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 11,29 oldu. Yıllık TÜFE Şubat ayında daha düşüktü. Buna göre Şubat ayında yıllık TÜFE yüzde 10,13 idi. Diğer yandan yıllık ÜFE de beklenenin üstüne çıktı. Mart ayında yıllık ÜFE yüzde 1,04 oranında arttı ve yüzde 16,09 oldu.

TÜFE ve ÜFE verilerine göre meydana gelen artışı en çok vatandaş hissetti. Çünkü hemen hemen her alanda fiyat artışı oldu. Aylık artışlar fiyatlara yansıdı. Bir ayda giyimde, ayakkabıda, sağlıkta, alkolsüz içeceklerde, eğlence ve kültürde fiyat artışı oldu. En yüksek fiyat artışı giyim ve ayakkabıda yüzde 1,99 oranında oldu. Ayrıca gıda ürünlerinde ve alkolsüz içecek ürünlerinde yüzde 1,93 oranında artış olurken sağlık alanında yüzde 1,88 oranında artış meydana geldi. Eğlence ve kültür alanında yüzde 1,55 oranında artış oldu.

Enflasyon Artışının Nedenleri

Enflasyonda artış olmasının en büyük nedeninin kur artışı olduğu söyleniyor. Ayrıca Nisan ayında bir rekorun daha kırılması ve enflasyon oranının yüzde 12’nin üstüne çıkması bekleniyor. Enflasyonda meydana gelen artışın diğer nedenlerinin de cari açık olduğu belirtilmekte. Buna göre cari açık döviz talebine neden oluyor. Dışa bağımlı olmak da enflasyonu yükselten nedenlerin arasında. Türkiye’nin yatırımları inşaata yapması ve tasarrufu konuttan yapması en büyük etkendir.

Türkiye’nin öncelikle yatırımı sermaye piyasalarına kaydırması gerekmekte. Ayrıca yenilikleri ve Ar-Ge’yi güçlendirmesi gerekmekte.