Yatırım yapmak isteyen kişilerin güvenilir yatırım araçları arasında gördükleri vadeli mevduat hesapları özellikle de nakit para birikimi olan kişilere hitap etmektedir. Bu yatırım araçlarını bu kadar popüler kılan en büyük özelliklerinden biri de yatırımcının henüz hesabı açarken vade sonunda ne kadar alacağını bilmesidir.

Yani henüz yatırım yapmadan yatırımcı bu girişiminin ardından kazanacağı tutarı kesin olarak bilir ve yatırımına buna göre karar verir. Vadeli mevduat hesabı açtıran kişilerin kesinlikle zarara uğrama gibi bir riskleri yoktur ve açtıkları vadeye sadık kalmaları durumunda mutlaka kazanç elde ederler.

Günümüzde bankalar vade bozulsa dahi müşterisine faiz geliri verdikleri hesaplar da bulundurmakta olup ING Bank Turuncu Hesap bunlara verilebilecek en iyi örneklerden biridir. Her bankanın uygulamış olduğu mevduat faiz oranları farklılıklar göstermekte olup bu nedenle vadeli hesap açtırmak isteyen kişilerin bu faiz oranlarını karşılaştırmaları ve buna göre karar vermeleri çok önemlidir.

Bankalar yeni müşterileri kendi şubelerine çekebilmek adına ilk kez vadeli hesap açtırmak isteyen kişilere çok daha cazip faiz oranları sunmakta olup yine internetten vadeli hesap açtırmak için başvuruda bulunan kişilere çok daha yüksek kredi faiz oranları uygulamaktadır. Bu nedenle vadeli mevduat faiz oranları çok iyi incelenmeli ve vadeli mevduat faiz oranları karşılaştırma işleminde bulunarak buna göre karar verilmelidir.