Kredi notu ortalaması hesaplanan kişinin ödeme düzeni ve mali güvenirliğini gösteren çok önemli bir göstergedir. Not hesaplaması yapılırken en düşükten en yükseğe sıralanan bir dizi not ortalamasına göre kişinin puanı değerlendirilir. Peki, en yüksek kredi notu kaç?

Kredi notu sorgulaması sonucunda elde edilebilecek en yüksek kredi notu ortalaması 1.900 puandır. Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kolay kredi alabilmeleri için zaten kredi notu 1500 puan ve üzerinde olmalıdır. Daha düşük kredi notu ortalaması olan kişiler için ise kredi onayı alınabilmesi kişinin başvuruda bulunduğu kredi tutarı ve aylık gelir dengesi önemlidir. Örneğin kredi notu 1.200 puan olan bir kişi 5 bin lira kredi kullanmak için yapmış olduğu başvurudan kolay onay alırken 50000 TL kredi kullanımı için ise onay alınması çok zordur.

Günümüzde artık bankaların kredi değerlendirme süreçlerinin yanı sıra aynı zamanda taksitle cep telefonu satan telefon operatörleri, araç kiralama şirketleri hatta ev sahipleri bile kredi notu ortalamasına göre karar vermektedir. Kredi notu yüksek olan kişiler güvenilir olarak kabul edilirken düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin bu işlemler için bile onay almaları çok zordur. Bu nedenle kredi notu yükseltme taktikleri uygulanarak kredi notu ortalaması mümkün olduğunca yüksek tutulmaya çalışılmalıdır. En yüksek kredi notu ortalaması 1900 puan olup kredi notu ortalamasının 1.500 puan ile 1.900 puan arasında tutulması gerekir.