Bankaların kredi kullandırma konusunda uymaları gereken bazı kurallar vardır. Her kurum ve kuruluşun olduğu gibi bankalarında yaptıkları işleri denetleyen bir üst kurum bulunmaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bankaların denetimlerini üstlenirken bankaların kredi sürelerini de belirlemektedir. Peki, kredilerde en uzun vade nedir ve en uzun vadeli kredi veren banka hangisidir?

Öncelikle kredilerde en uzun vade seçenekleri kullanılmak istenen krediye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. İhtiyaç kredisinde en uzun vade 36 ay ile sınırlandırılmakta olup tüm bankalar 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandırmaktadır. Ne yazık ki 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi ya da 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımı gibi bir durum söz konusu değildir.

Aynı şekilde taşıt kredisi için de 48 ay vade seçeneği uygulanmakta olu yine 48 ay vadeli taşıt kredisi tüm bankalar tarafından kullanılmaktadır. Eskiden kullandırılan 60 ay vadeli taşıt kredisi paketleri de yeni çıkarılan yasalar sonucu bankalar tarafından kaldırılarak 48 ay vadeli araç kredisi kullanımı sistemi uygulanmaya başlanmıştır.

Konut kredisi vade sınırı ise 20 yıl vadeli konut kredisi olarak ta bilinen 240 ay vadeli konut kredisi paketleridir. 240 ay vadeli konut kredisi kullandıran bankalar arasında Şekerbank ilk sıralarda yer alırken yine Garanti Bankası konut kredisi ve Vakıfbank konut kredisi paketlerinde de 20 yıl vade seçeneği bulunmaktadır. 10 yıl vadeli konut kredisi ise tüm bankalar tarafından kullandırılmaktadır.