Ülkemizde faaliyetlerini sürdüren bankalar müşterilerin gelen taleplerini değerlendirmekte ve bu alanda çalışmalarını sürdürmektedir. Elbette bankalar bu iş ve işlemlerini belirli bir kanun çerçevesinde yapması gerekmektedir. Bu çerçeve ile düzenlenen kanunların uygulanmasını ve denetlenmesini çeşitli kurum ve kuruluşlar belirlemektedir.

Bankacılık Faaliyetinin Denetlenmesi

Genellikle yüksek yatırım maliyetleri ile kuruluşlarını yapan bankalar bu kapsamda çeşitli denetim hükümlerine göre işlem yapmak zorundadırlar. Bankalar kuruluşları icabı BDDK gibi kurumların onayı ve denetimi altında işlem yapma zorunluluklarına tabidirler.

Bankaların Faaliyet Alanları Nelerdir?

Bankalar genelde finansal işlemlerin sağlanması görevini üstlenmektedir. Bu finansal işlemler ve finansal hareketlerin temeli bankacılık faaliyetleridir. Bankalar para transferleri, vadeli ve vadesiz hesaplar, maaş ödemeleri, havale, EFT, kredi kullanımı ve kredi kartı işlemleri gibi işlemleri gerçekleştirmektedir. Bunlardan en önemlisi ise kredilerdir.

Bankaların Verdiği Kredi Çeşitleri

Vade ve faiz oranları ile değişim gösteren kredi çeşitleri vardır. Bunlar Taşıt, Konut ve Tüketici kredisi olarak üç ana başlık altında verilmektedir.

Tüketici Kredisi Temin Edilmesi

Genellikle insanların kısa vadeli olarak başvurdukları tüketici kredileri düşük faiz ve düşük vade uzunluğu ile bankalar tarafından insanların kullanımına tahsis edilmiştir. Tüketici kredileri bankaların en çok talep gördükleri kredi olarak bilinmektedir. Şu anda en uygun tüketici kredisi veren banka Ziraat Bankası, Halk Bank, Vakıfbank ve ICBC bankasıdır.

Bunların aylık faizleri %1,14 ile %1,16 arasında değişmektedir. Mevcut durumda 0-48 ay vade uzunluğu ile insanlar tarafından kredi talebinde bulunulmaktadır.
İnsanlar kısa vadeli ödemelerini yapmak için, borçlarını yapılandırmak için, günü gelmiş borçlarını kapatmak için tüketici kredisi başvurusunda bulunabilmektedir.

Bu başvurular ile birlikte insanların ekonomik durumlarına ve gelirlerine göre bankalar tarafından bir denetleme yapılmakta ve müşteriye olumlu veya olumsuz olarak geri dönüş yapmaktadırlar