Dünyada olan finansal işlemlerin yerelde yapıldıkları kurumlar genelde bankalardır. Bunun yanında bankalar ile birlikte Merkez Bankası, Borsa, Forex gibi piyasalarda da yapılan işlemler finansal işlemler kategorisine dahil edilmektedir. Bu kapsamda ülkemizde sayıları bir hayli fazla olan bankalar iş ve işlemleri ile bu alanda faaliyet göstermektedirler. Bankaların yaptıkları iş ve işlemlerin ekonomide gösterdiği değer ve yapacağı katkı üst seviyelerde bulunmaktadır. Bankaların yaptığı işlemleri çeşitli kurumlar denetlemektedir.

Bankacılık Faaliyetinin Denetlenmesi

Genellikle yüksek yatırım maliyetleri ile kuruluşlarını yapan bankalar bu kapsamda çeşitli denetim hükümlerine göre işlem yapmak zorundadırlar. Bankalar kuruluşları icabı BDDK gibi kurumların onayı ve denetimi altında işlem yapma zorunluluklarına tabidirler.

Bankaların Faaliyet Alanları Nelerdir?

Genellikle insanlar tarafından para transferi, vadeli hesap açma veya kapama, maaş ödemeleri, fatura ödemeleri, kredi başvuruları, kredi kartı kullanımı gibi alanlarda faaliyet gösterdiklerini bilirler. Bu amaçla yoğun olarak kullanılmaktadır.

Bankaların Verdiği Kredi Çeşitleri

Vade ve faiz oranları ile değişim gösteren kredi çeşitleri vardır. Bunlar Taşıt, Konut ve Tüketici kredisi olarak üç ana başlık altında verilmektedir.

Taşıt Kredisi Temin Edilmesi

Ülkemizde çeşitli araç firmaları bulunmaktadır. Bunlar kendi içinde rekabet etmekte ve müşteri çekmektedir. Bazı firmalar kişilerin taşıt alması durumunda belirli bir miktara kadar sıfır faizli araç kredisi temin etmektedir. Bunun yanında çeşitli bankalarda bu alanda kredi vermektedir. Taşıt kredileri ikiye ayrılmaktadır. Bunlar Sıfır ve 2.El taşıt kredileridir.
Sıfır Taşıt Kredisi

Araçların sıfır kilometre olduğu be yüksek değerlere sahip ola araçlardır. Bu araçlar 0-48 ay vade uzunluğu ile aylık %1,09 ile en uygun krediyi Ak Bank sunmaktadır.

2.El Taşıt Kredisi

Miktar olarak sıfıra göre daha uygun fiyatı vardır. Bankalar araçların belirli bir yaşına göre araç kredisi vermektedir. 0-48 ay vade uzunluğu ve aylık %1,10 faiz oranı ile en uygun krediyi Halk Bank vermektedir