Ülkemizde bankacılık alanında faaliyet gösteren bankalar ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan kamu bankaları Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halk Banktır. Özel bankalardan ise en çok işlem yapanlar Garanti Bankası, İş Bankası, Deniz Bank ve diğer özel bankalardır. Bunlar arasında yer alan Garanti bankası müşterilerine çeşitli imkânlar sunmaktadır.

Ülkemizde Bankacılığın Faaliyet Alanları
Ülkemizin iş ve işlem yapan bankalar genelde para transferi, vadesiz ve vadeli hesaplar, maaş ödemeleri, kredi imkânları ve kredi kartı gibi iş ve işlemleri yapmaktadır.

Bankaların Kredi İmkânları
Bankalar kendi kredi çeşitleri olarak çeşitli krediler tanımlasa da genelde krediler üç ana başlık altında verilmektedir. Bunlar Konut kredisi, taşı kredisi ve ihtiyaç kredileridir. Bunlar arasında en fazla tercih edileni ise konut kredileridir.

Konut Kredilerinde Vade Uzunluğu ve Faiz Miktarı
Genelde bankalar konut kredilerinde uyguladıkları faiz oranları aylık % 0,88 ile %1,10 arasında değişmektedir. Bu alınan faiz kararlarında ülkelerin Merkez Bankalarının aldıkları faiz kararları etkilidir. Bu alınan faiz kararları sonrasında bankalarda buna uygun olarak faiz oranlarını değiştirmektedir. Şu anda ülkemizde en uygun konut kredisini Ziraat Bankası aylık % 0,88 ile vermektedir. Vade uzunluğu ise 0-120 ay olarak verilmektedir. Fakat ülkemizde bulunan bazı özel bankalar bu vade uzunluğunu 0-240 aya kadar uzatmaktadır. Bu uzun vadelerin faiz oranları da %1,15 ile %1,18 arasında değişmektedir.

Taşıt Kredilerinde Vade Uzunluğu ve Faiz Miktarı
İkinci el ve sıfır taşıt kredileri şu anda bankalar tarafından verilmektedir. Aylık %1,14 ile %1,25 arasında değişen faiz oranları taşıt kredilerinde uygulanmaktadır. Vade uzunluğu ise 0-48 ay olarak belirlenmiştir. En Uygun taşıt kredisini Vakıfbank aylık %1,14 ile vermektedir.

İhtiyaç Kredileri Vade Uzunluğu ve Faiz Miktarı
Genellikle en fazla tercih edilen kredi çeşidi olarak bilinmektedir. Kısa vadeli olan bu krediler 0-48 ay vade uzunluğu ve aylık %1,14 olarak Vakıfbank tarafından verilmektedir