Çeşitli kurum ve kuruluşlar ülkemizde bankacılık alanında faaliyetlerine yılardır devam etmektedir. Bu bankaların denetlenmesi için kurulan Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu aracılığı ile denetim planlaması yapılmakta ve herhangi bir şekilde kanun dışı ve usulsüzlük yapılmasının önüne geçilmektedir.

Ülkemizde bankalar özel ve kamu bankaları olarak hizmet vermektedir. Kamu bankaları Ziraat, Vakıf ve Halk bank bu kapsama dâhil olmaktadır. Özel bankalar ise İş Bankası, Denizbank, Teb Bankası, İNG Bank, Garanti Bankası gibi çeşitli bankalar ülkemizde hizmet vermektedir.

Bankacılık Faaliyetinin Denetlenmesi

Genellikle yüksek yatırım maliyetleri ile kuruluşlarını yapan bankalar bu kapsamda çeşitli denetim hükümlerine göre işlem yapmak zorundadırlar. Bankalar kuruluşları icabı BDDK gibi kurumların onayı ve denetimi altında işlem yapma zorunluluklarına tabidirler.

Bankaların Faaliyet Alanları Nelerdir?

Bankalar genelde finansal işlemlerin sağlanması görevini üstlenmektedir. Bu finansal işlemler ve finansal hareketlerin temeli bankacılık faaliyetleridir. Bankalar para transferleri, vadeli ve vadesiz hesaplar, maaş ödemeleri, havale, EFT, kredi kullanımı ve kredi kartı işlemleri gibi işlemleri gerçekleştirmektedir. Bunlardan en önemlisi ise kredilerdir.

Bankaların Verdiği Kredi Çeşitleri

Genelde bankalar üç ana başlık altında kredi imkanı tanımaktadır. Bunlar konut kredileri, Taşıt kredileri ve İhtiyaç kredileridir. Bu krediler arasında çeşitli farklılıklar göstermektedir. Vade uzunlukları, faiz oranları ve kredi tutarı krediler arasında değişim göstermektedir.

Konut Kredisi

Konut kredileri 0-120 aya kadar vade uzunlukları mevcuttur. Bu vade seçenekleri ile birlikte aylık % 0,90 ile %1,15 arasında değişen çeşitli faiz oranları vardır. Bu faiz oranları düşük faiz uzun vade mantığı ile konut kredilerinde müşterilere kullandırılmaktadır. Konut kredilerinde karşılama oranı son alınan karar ile %80 olarak düzenlenmiştir.

İnsanlar ülkemizde son zamanlarda hızla artan inşaat sektörünün gelişmesine paralel olmak üzere bankaların düşük faiz oranları ile birlikte kredi çekmekte ve konut almaktadır. Bankalardan uygun faiz oranları ve vade uzunlukları çeşitlilik arz etmektedir. Şu anda en uygun konut kredisi Ziraat Bankası tarafından verilmektedir. Aylık% 0,88 faiz oranı ile diğer bankaların önündedir. 100.000.00 Türk Lirası konut kredisi 120 ay vade ile geri ödemesi toplam 163.000.00 Türk Lirasıdır.