En uygun ihtiyaç kredisinin hangisi olduğu ve hangi banka tarafından verildiği herkes tarafından merak edilen bir konudur. Size en uygun ihtiyaç kredisinin hangisi olduğunu bilmek ve hangi banka tarafından verildiğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

En uygun ihtiyaç kredisini bulmak kolay değildir. En uygun ihtiyaç kredisini veren bankayı bulmak da kolay değildir. Bunu bulmak için çok iyi araştırma yapmak ve bankaların uyguladığı politikalar konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Yüksek tutarda, düşük faizli ve uzun vadeli ihtiyaç kredisi alabilmek için öncelikle kredi notunuzun yüksek olması gerektiğini bilmeniz gerekir. Kredi notunuzu Findeks kredi notu sorgulama işlemi sonucunda öğrenmeniz mümkündür.

Kredi talep etmeden önce bu sorgulama işlemini yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer ihtiyaç kredisine çok acil olarak gereksiniminiz yoksa ve kredi notunuz çok yüksek değilse kredi almayı bir ay kadar erteleyerek kredi notunuzu biraz yükseltmeyi planlayabilirsiniz. Çünkü kredi notunuzun yüksek olması bankaların avantajlı kredi talebinizi onaylamasını kolaylaştıracaktır.

Bir ayda kredi notunuzu biraz yükseltmeniz mümkündür. Örneğin, süre içinde kredi kartı borcunuzu kapatabilir, ödenmemiş kredi taksitlerinizi ödeyebilirsiniz. Kredi kartınızın limitini biraz kullanarak ardından gelen ekstre borcunun tamamını ödeyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda kredi notunuzun biraz yükseldiğini görürsünüz. En uygun ihtiyaç kredisinin hangisi olduğuna karar vermek için ne yapmanız gerektiğini yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Nasıl Bulunur?

En uygun ihtiyaç kredisinin hangisi olduğuna karar vermek için yapmanız gereken şey bankaların sunduğu ihtiyaç kredilerini birbirleriyle karşılaştırmaktır. Bunu yaparken bankaların imzalattığı kredi sözleşmesinin bir kopyasını da edinmelisiniz. Zira bankalar son yıllarda yeni kredi alan müşterilerine kredi verirken imzalattıkları sözleşmeye sizi zorlayacak bir madde eklemektedirler. Bu madde sizin kredi alırken vereceğiniz dosya masrafını yani kredi tahsis ücretini geri talep edemeyeceğiniz ile ilgili bir maddedir.

İmzaladığınız sözleşmede dosya masrafının iadesini Tüketici Hakem Heyetine başvurarak alamayacağınıza ilişkin bir madde bulunmaktadır. Elbette bunu tüm bankalar yapmamaktadır. Ancak çoğu yapmaktadır.

Masraflı Kredi Mi, Masrafsız Kredi Mi?

Size en uygun ihtiyaç kredisinin hangisi olduğunu araştırırken dosya masrafsız kredileri cazip bulabilirsiniz. Ancak bu krediler konusunda çok dikkatli olmanız gerekir. Çünkü bunlar dosya masrafsız krediler şeklinde sunulurken aynı zamanda yüksek faizlerle sunulmaktadır. Bunun nedeni bankaların kredi tahsis ücretini almaktan vazgeçseler de kâr etmekten vazgeçmemeleridir.

En uygun ihtiyaç kredisi elbette faizi en düşük olan ihtiyaç kredisidir. Düşük faizli ihtiyaç kredisi veren bankalar Ocak 2017 itibariyle Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası ve Akbank’tır. Bu bankalar kredilere yüzde 1’in altında faiz uygulamaktadırlar. Dosya masrafları her bankada olduğu gibi binde 5 oranında alınmaktadır. Yani siz 20 bin TL ihtiyaç kredisi aldığınızda dosya masrafı olarak 100 TL verirsiniz. Aslına bakarsanız dosya masrafsız kredilere yüksek faiz ödemektense 100 TL dosya masrafı vermek çok daha avantajlıdır.