Bankaların dışında kredi kullandırma hakkına yasal olarak sahip olan diğer kurumlar Factoring kuruluşlarıdır. Bankalardan farklı olarak factoring şirketleri mal ve hizmet satışlarından doğan alacakları teminat olarak kabul ederek bu teminat karşılığında kredi kullandırmasıdır. Peki en uygun hangi factoring kredi veriyor?

Ülkemizde factoring hizmeti sunan pek çok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bunlardan çoğu bankaların kurmuş olduğu şirketler olurken yine özel girişimler tarafından kurulan factoring şirketleri de bulunmaktadır. Bu şirketler alacak hakkını belirli bir komisyon karşılığında satın alır ve alacak hakkını devreden kişinin vadeyi beklemeden nakit paraya kavuşmasını sağlar. En uygun factoring hizmetini veren şirket işte bu devralma işleminde en düşük komisyonu talep eden firmadır.

Burada en uygun olanı belirleme konusunda hem uygulanan komisyon hem de hizmet karşılığında talep edilen masraflarda göz önüne alınmalıdır. Bu oranlar ve komisyon tutarları sürekli olarak değişiklikler gösterdiği için bu hizmet kullanılmak istendiği anda güncel oranlar arasında karşılaştırmalarda bulunulmalı ve bu sayede en uygun factoring kuruluşu belirlenmelidir.