Kasko yaptıran araç sahiplerinin sayısı son yıllarda kasko fiyatlarına zam gelmesi yüzünden azalmış durumda. Bu yüzden en ucuz kasko yapan on kasko şirketini sıraladık. Yazımızı okuyarak ucuz kasko yapan kasko şirketlerinin hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kasko sigortası fiyatlarına 2016 yılı başında zam gelmiş ve kasko fiyatları oldukça yükselmişti. Bu yüzden araç sahipleri kasko sigortası yaptıramadıkları gibi trafikte de güvende hissetmiyorlardı. Artık araç sahipleri zorunlu trafik sigortası yaptırıyorlar ancak kasko sigortası yaptırmıyorlar. Üstelik bu ikisinin ayrı sigorta türleri olduğunu ve kasko sigortasının kapsamını bilmeyen kişi sayısı da oldukça yüksek.

Gelen tepkiler ve azalan müşteriler nedeniyle kasko sigortası yapan şirketler fiyatları düşürdü. Bu düşüş çok fazla olmasa da yine de kasko sigortası yaptırmak isteyenler için fiyatlar makul bir düzeydeydi. Ancak Tüketici Hakları Derneği hâlâ fiyatların araç sahiplerini tatmin edecek kadar düşürülmediği belirtiyor. Bu yüzden 2017 yılında kasko fiyatlarına zam gelmemesi öngörülüyor ve umuluyor.

Ancak araç sahiplerinin sadece fiyatlar hakkında değil kasko sigortası ile trafik sigortası arasındaki fark hakkında da bilgi sahibi olması şart. Bu yüzden yazımızda sadece en ucuz kasko yapan şirketlerden değil kasko sigortasının kapsamı ile trafik sigortasının kapsamından da söz edeceğiz.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Eğer bir aracınız varsa ve bununla trafiğe çıktığınızda sıkıntı yaşamak istemiyorsanız zorunlu trafik sigortası yaptırmanız şarttır. Yani zorunlu trafik sigortası yaptırmak adından da anlayacağınız üzere bir zorunluluktur. Zorunlu trafik sigortası bir kaza yaptığınızda çarptığınız aracın hasarını karşılamaktadır. Ayrıca aracın içindeki sürücünün sağlık harcamalarını da karşılamaktadır. Ancak sizin aracınızın aldığı hasarlar bu sigorta tarafından karşılanmamaktadır.

Eğer bu sigortayı yaptırmadan trafiğe çıkarsanız ya da sigortanızı yenilemezseniz aracınız bağlanacaktır yani aracınızın trafiğe çıkması engellenecektir. Aracınız trafik şubesinin otoparkına alınacak ve trafikten men edilecektir. Öncelikle aracınızın otoparkta kaldığı her gün için para ödemeniz daha sonra gerekli belgeleri temin ederek aracınızı buradan almanız ve daha sonra para cezası ödemeniz gerekmektedir. Yani bu kadar ceza ödemektense bir tarik sigortası için para ödemeniz çok daha iyidir. Kasko sigortası ise zorunlu değildir. Ancak zorunlu trafik sigortasının karşılamadığı hazarları karşılamaktadır. Aracınızın iradeniz dışında çalınması, yanması, hasara uğraması gibi durumlarda kasko sigortası sizin kaybınızı öder.

En ucuz kasko yapan 10 şirketi şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ethica Sigorta
  • Ziraat Sigorta
  • Generali Sigorta
  • Ray Sigorta
  • Neova Sigorta
  • Türk Nippon Sigorta
  • Halk Sigorta
  • AIG Sigorta
  • Axa Sigorta
  • Zurich Sigorta

Bu sigorta şirketlerinden fiyat teklifi almak ya da bir bilgi almak için isterseniz şirketlere ait websitelerine girebilir, teklif al butonuna basabilirsiniz. Ayrıca müşteri hizmetleri numarasından şirkete ulaşabilir ya da doğrudan şirketlere ait acentelere de gidebilirsiniz. Şirketlerin websitelerinde yer alan numaralardan birini arayarak da fiyat bilgisi almanız mümkündür.