Bankaların her biri birbirinden bağımsız olarak hareket etmekte olup her bankanın kredilendirme politikası da farklıdır. Bu nedenle bazı bankalar daha zor kredi onayı verirken bazı bankalar ise kolay kredi vermeyi tercih edebilmektedir.

Burada belirleyici olan önemli etken bankanın uyguladığı kredilendirme politikasıdır. Özellikle de yeni açılan bankalar ve az müşterisi olan bankalar daha kısa sürede daha fazla kişiye ulaşmak adına kolay kredi onayı vermeyi tercih etmektedir.

Kolay Kredi Veren Bankalar 

En kolay kredi veren bankalar sıralamasında hiç şüphesiz ilk sırada Odeabank bulunmaktadır. Gerek Odeabank ihtiyaç kredisi gerekse de Odeabank konut kredisi başvuruları için çoğu bankanın onaylamadığı başvuruların kabul edildiği görülmektedir.

Yine Finansbank kolay kredi vermesi ile tanınan bankalar arasında bulunmakta olup yeni açılan ICBC Bank kredi başvuruları için müşterilerine yeni açıldığı için diğer bankalara oranla yüksek tutarlı krediler verebilmektedir. Bunları takip eden kolay kredi veren banka 2016 sıralaması olarak Fibabank, Odeabank, Garanti Bankası ve Akbank sayılabilir.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar 

Ne yazık ki kara listede bulunan kişilerin kredi onayı almaları mümkün değildir. Bunun bankanın kolay kredi vermesi ile hiçbir alakası bulunmayıp bu yasal bir zorunluluktur ve kara listede olanlara kredi veren bankalar yasal suç işleyecekleri için böyle bir politika izlemeleri mümkün değildir.

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar 

Kişinin kredi notunun düşük olması bu kişinin borçlarını ödeme konusunda sıkıntılar yaşadığını gösterdiği için bankalar genelde düşük kredi notu ile kredi kullanımına izin vermemektedir. Kredi onayı almak isteyen kişilerin ise düşük kredi notuyla kredi veren bankalar arasından seçimde bulunmaları, ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmadıkları sürece yüksek kredi tutarları için kredi başvurusunda bulunmamalarıdır.