Kredi notu öğrenmenin birkaç yolu vardır. Bu yazımızda kredi notunuzu öğrenmenin en kolay yollarını bulacaksınız.

Kredi notu oldukça önemlidir. Kredi notunuz sadece bankalar açısından değil şirketler açısından da önemlidir. Bu yüzden kredi notunuzu öğrenmeli ve sürekli takip etmelisiniz. Kredi notunuz sizinle ilgili çok önemli bilgiler verir. Sizin bankalarla aranızın nasıl olduğunu, borcunuza sadık olup olmadığınızı ve borcunuzu zamanında ödeyip ödemediğinizi gösterir. Bu yüzden bankalar ve şirketler sizin ödeme alışkanlıklarınız hakkında bilgi almak istediklerinde sizin kredi notunuza bakarlar. Özellikle akıllı telefonların artık kredi kartına taksitle alınamadığı ve sadece GSM operatörlerinden faturalı tarifelere ek ücretlerle alınabildiği son dönemde kredi notu oldukça önemli hâle gelmiştir. Artık GSM operatörleri faturalı tarifelere ek ücretlerle akıllı telefon almak isteyen kişilerin kredi notlarına bakmaktadırlar. Kredi notu düşük olan kişilere GSM operatörlerinin güvenleri ve akıllı telefon satma istekleri azalmaktadır. Kredi notunun bu kadar önemli olması kredi notunu kolay yoldan öğrenme yöntemlerini de önemli hâle getirmektedir. Bu yüzden yazımızda en kolay kredi notu öğrenme yollarını ele alacağız.

En kolay kredi notu öğrenme yolları arasında Findeks kredi notu öğrenme yöntemi, bankalar aracılığıyla kredi notu öğrenme yöntemi ve internet bankacılığı aracılığıyla kredi notu öğrenme yöntemi vardır. Bu yöntemlerin tümünü yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi notlarının tümü Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda saklanmakta ve bu kurum tarafından bankalar ve şirketlerle paylaşılmaktadır. Kredi notlarını öğrenmek isteyen vatandaşlar ise yine bu kurum tarafından oluşturulan Findeks platformu sayesinde kredi notlarını sorgulayıp takip edebilmektedirler. Bu yüzden en kolay kredi notu öğrenme yollarının başında Findeks platformu aracılığıyla kredi notu öğrenme yolu vardır. Findeks kredi notu sorgulama işlemi yapmak oldukça kolaydır. Bunun için Findeks platformuna T.C. kimlik numaranız ve güncel cep telefonu numaranızla giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından kredi notunuzu sorgulamak için sisteme 4 TL ödemeniz gerekmektedir. Böylece kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks, sunduğu düşük fiyatlı üyelik paketleri sayesinde kredi notunuzu aylık olarak takip etmenizi ve risk raporunuzu almanızı sağlar. Kredi notunuzu kolay şekilde öğrenmenizi sağlayan diğer yöntem bankalardan kredi notu sorgulaması yapmaktır. Hatta bu sorgulama için ücret ödemenize de gerek yoktur. Müşterisi olduğunuz bankaya giderek kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Kredi notunuzu bu yolla öğrenmek istemezseniz internet bankacılığını kullanarak kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Bu da kredi notunuzu öğrenmenizi sağlayan üçüncü yöntemdir. Kredi notunuzu internet bankacılığı aracılığıyla öğrenmek isterseniz Krediler kategorisine girmelisiniz. Buradan da Kredi Bilgilerim kısmına girmelisiniz. Buradan kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak bunun için de bankanız sizden 4 TL ücret alacaktır.

Kredi notunuzu öğrenmeniz için kullanabileceğiniz en kolay yöntemleri sıraladık. Bu yöntemlerin içinden en avantajlısı ve en kolay Findeks platformunu kullanmaktır. Çünkü Findeks platformu hem daha zahmetsizdir hem de aylık üyelik paketleriyle size kredi notunuzun yanı sıra başka hizmetler de verir.