Yaşadığımız dünyada ekonomik olaylar finansal işlemler ile bir bütün olarak ele alınmaktadır. Bütün dünyada gelişen finansal işlemler ve ekonomik olaylar tüm global ekonomiyi etkilemektedir. Ülkelerde bulunan bankalar bu alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar olarak bilinmektedir.

Ülkemizde de faaliyetlerini sürdüren çeşitli bankalar vardır. Bu bankalar özel ve kamu bankacılık olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu bankalardan kamuya ait olanları Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank olarak bilinmektedir. Özel bankaların en önemli isimleri ise Denizbank, Anadolu bank, Garanti Bankası, İş Bankası, TEB veya HSBC gibi özel bankalara olarak öne çıkmaktadır.

Ülkemizde bankacılık faaliyetlerini sürdüren kuruluşlar mevcut kanunlar ve bazı denetleme kuruluşlarının denetiminde çalışmaktadır. Bu kurulların başında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu vardır. Bankaların finansal göstergelerinin bu kurum tarafından sürekli olarak denetim altında tutulduğu bilinmektedir. Bunun yanında Merkez Bankası ve Hazine Müsteşarlığı’nın aldığı kararlar da bankacılık faaliyetleri üzerinde etkilidir.

Bankaların Faaliyet Alanları
Ülkemizde bankalar maaş ödemeleri, fatura ödemeleri, kredi çeşitleri kullanımı, hesaplar arası para transferi, döviz hesapları, vadeli hesapların oluşturulması ve kredi kartı kullanımı gibi çalışma alanları vardır. Bu alanların en önemlisi ise krediler oluşturmaktadır.

Kredi Kartının Kullanım Alanları ve Temin Edilmesi
Günümüzde hemen hemen tüm bankalar kredi kartı hizmeti vermektedir. Kredi kartı mevcut durumda günümüzde her alanda kullanılmaktadır. Alışveriş yaparken, Beyaz eşya alırken, market alışverişlerinde, akaryakıt alımında, elektronik eşya alınmasında kredi kartı kullanılmaktadır.

Kredi kartının en büyük avantajı pahalı ürünleri taksitle almaktır. Kredi kartı harcamaları ayın belli bir döneminde faturalandırılmakta ve müşteri hesaplarına yansıtılmaktadır. Kredi kartı müşterinin bağlı olduğu bankaya başvuru yapılarak temin edilebilir. Günümüzde her banka belirli evraklarımın tamamlanması ile birlikte kredi kartı vermektedir.Ayrıca aşağıdaki yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Günümüzde kredi kartı hizmet veren bankalar şunlardır;

  • Akbank
  • Yapı kredi
  • Garanti bankası
  • Enpara
  • Finansbank
  • İşbankası
  • Odeabank
  • Vakıfbank
  • ZiraatBank

Sizlerde bu bankalardan kredi kartı başvurusunda bulunabilir ve kredi kartı alabilirsiniz.Ayrıca günümüzde enpara diğer bankalarından farklı olarak hiç bir şekilde kart aidatı, hesap işletim ücreti gibi ekstra para almamaktadır.