Konut kredisi kullanmak isteyen kişileri oldukça zorlu bir süreç beklemektedir. Konut kredisi onayı için banka hemen kredi kullanılmak istenen konutu hem de kredi kullanmak isteyen kişiyi ayrı ayrı inceler. Sürecin onaylanabilmesi adına hem kredi kullanmak isteyen kişinin hem de konutun uygunluğu aranır. Yani kişinin kredi notu ve aylık geliri yüksek olsa dahi konutun kredi kullandırma şartları açısından yetersiz olması durumunda konut kredisi başvuru reddi yaşanabilir.

Yine bazı bankalar daha kolay kredi verirken bazı bankaların daha zor kredi kullandırması nedeni ile bir bankanın reddettiği konut kredisi başvurusu bir başka banka tarafından kabul edilebilmektedir. Bu nedenle kredi notu ortalaması düşük olduğu için kredi onayı alıp alamayacağı konusunda endişe yaşayan kişilerin mutlaka kolay konut kredisi veren bankalar arasından seçimde bulunmaları önerilir. Günümüzde en kolay konut kredisi veren bankalar sıralamasında ilk sıralarda Finansbank konut kredisi paketi yer alırken yine İNG Bank konut kredisi paketlerinde de kredi şartları diğer bankalara oranla daha yumuşaktır.

En zor konut kredisi veren bankalar sıralamasında ise Halk Bankası konut kredisi ve İş Bankası konut kredisi paketleri yer almaktadır. Bu paketlerde bankanın kredi koşulları daha ağır olmakla beraber kişinin hem kredi notu ortalamasının hem de aylık gelir tutarının yüksek olması aranılan ilk şartlardır. Yine bankanın anlaşmalı olduğu konut kredisi ekspertiz firmaları değer belirleme konusunda oldukça ketum davranmakta olup genelde çok daha düşük değer belirlemesine gitmektedir.