Bankaların kredilendirme politikaları farklılıklar gösterdiği için kimi bankalar kredi başvuru formu dolduran müşterilerine çok daha kolay kredi onayı verirken kimi bankalar ise aynı kişinin kredi başvurusunu reddedebilmektedir.

Bunu belirleyen en önemli faktör her bankanın yüksek kar elde etmek amacı ile belirlediği aylık kredi kotasını doldurup doldurmadığıdır. Kota eksiği olan, çok fazla kredi başvurusu yapılmayan bankalar hem daha düşük kredi faiz oranları sunmakta hem de çok daha kolay kredi onayı vermektedir. Yine Finansbank ihtiyaç kredisi kampanyaları paketlerinde olduğu gibi bazı bankalarda da çok daha yüksek kredi faiz oranı uyguladığı için yani çok daha fazla kazanç elde ettikleri için daha kolay kredi onayı verebilmektedir.

Burada banka için belirleyici olan önemli faktörlerden biri bankanın kredilendirme politikası ikincisi ise uyguladığı kredi faiz oranıdır. Özellikle de diğer bankalara oranla çok daha yüksek kredi faiz oranları uygulayan bankalar düşük kredi notu olanlara kredi vermeyi tercih edebilmektedir. Yine Odeabank ve ICBC bankası gibi yeni açılan bankalar da müşterilerine kendilerini tanıtabilmek adına kolay kredi veren bankalar arasında yer alır.