Acil para lazım diyen kişilerin en büyük önceliği mümkün olan en kısa sürede kredi kullanabilmektir. Günümüzde bankalar özellikle de internetten kredi başvurusu yapan internet şubesi müşterilerine sadece dakikalar içerisinde kredi onayı vermektedir.

Bunu sağlayan en önemli unsur kredi notu verisidir. Günümüzde bankaların tümü kredi onayı vermeden önce kredi başvuru formu dolduran müşterilerinin kimlik numaraları üzerinden kredi notu sorgulaması yapmaktadır. Bu nedenle kredi istihbarat süresi son derece kısaltılmakta ve sadece dakikalar içerisinde bankalar kredi onayı verebilmektedir. İnternet şubesi kullanan kişiler için kredi kullanmak çok daha kolaydır.

Çünkü banka internet şubesi müşterilerine zaten belirli tutarlarda kredi limiti tanımlamakta olup müşterinin talep etmesi durumunda hemen kredi onayı vererek kredi kullanımını sağlamaktadır. Şubelerden yapılan kredi başvurularında ise kredi sorgulaması aynı gün yapılarak kredi notu yüksek olan kişilere aynı gün kredi onayı verilebilmektedir.

Ne kadar kredi kullanabilirim sorusunun yanıtı ise yine kişinin kredi notuna ve belgelenebilir aylık gelirine bağlı olarak belirlenmektedir. Kişinin kredi notu, aylık belgelenebilir geliri ve sigortalılık süresi yükseldikçe kredi kullanabileceği tutarda artmaktadır. Kredi notu düşük olan kişilerin hem daha az kredi kullanma imkanı vardır hem de kredi onayı almaları daha zordur. Bu kişilerin kolay kredi veren bankalar arasından seçimde bulunmaları daha doğru olacaktır. Aksi halde kredi başvurum reddedildi şeklinde itirazda bulunmaları kaçınılmaz olur.