En fazla ne kadar kredi alabilirim sorusu kredi ihtiyacı olan müşterilerin cevabını en çok merak ettikleri sorudur. Kredi notu yüksek olan vatandaşlar bu soruyu daha çok sormaktadırlar. Siz de kredi talebinde bulunacaksanız ve fakat ne kadar kredi talep edeceğinizi bilmiyorsanız yazımızı okuyun.

Kredi notunuz kredi talebinde bulunurken büyük önem taşımaktadır. Özellikle yüksek tutarlarda kredi ihtiyacınız varsa bu durum daha çok önem arz etmektedir. Çünkü bankalar müşterilerini kredi notlarına bakarak tanımaktadırlar. Kredi notunuz sizin ödeme alışkanlıklarınızı en belirgin şekilde gösteren göstergedir.

Kredi notunuz bankaların sizin ne kadar güvenilir olduğunuzu anlamasının en iyi, en kolay ve en hızlı yoludur. Çünkü kredi notunuz sizin hakkınızda çok sayıda önemli bilgi içerir. Bu bilgiler arasında sizin borcunuzu ödeyip ödemediğiniz, kredi kartı borcunuzun olup olmadığı ve kredi geri ödemelerinizi düzenli yapıp yapmadığınız gibi bilgiler vardır. Kredi notunuzu oluşturan unsurlar tam olarak şunlardır:

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (Yüzde 30)
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu (Yüzde 25)
  • Yeni Kredi Açılışları (Yüzde 20)
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu (Yüzde 15)
  • Diğer unsurlar (Yüzde 10)

İşte bunların tümü sizin kredi notunuzu oluşturur. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa çok yüksek tutarlarda kredi alabilme olasılığınız da o kadar yükselir. Kredi notunuzun düşük olması düşük tutarlarda kredi alabilme olasılığınızın kolay olduğunu ancak yüksek tutarlarda kredi alabilmenizin kolay olmayacağını göstermektedir. Bu durumda yüksek tutarlarda kredi alabilmeniz için mal beyanına ya da kefile ihtiyacınız olabilir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu 0 ila 1900 sayıları arasında vatandaşlara verilen nottur. Kredi notunuzun 1700 ve üstünde olması bankalardan yüksek tutarlarda kredileri kolayca talep edebileceğiniz ve kredi talebinizin banka tarafından kolayca onaylanabileceği anlamını taşımaktadır. Ancak kredi notunuz yüksek olsa da bankanın herhangi bir nedenle kredi talebinize onay vermeyebileceğinizi de not edelim.

Banka sizin maaşınızı düşük bulabilir. Ya da bir güvenceniz olmadığı konusunda bir gerekçe ile kredi talebinizi reddedebilir. Kredi notunuz 1500 ve üzerinde ise genellikle bankalar sizin maaşınızın 20 katına kadar kredi verebilir.

Yani diyelim ki siz 2000 TL maaş alıyorsunuz. Kredi notunuz 1605 ve bankadan kredi talep edeceksiniz. Kredi talebinde bulunurken istediğiniz kredi tutarını 2000 TL’nin 20 katına kadar çıkarabilirsiniz. Bu durumda 40.000 TL kredi alabileceğiniz sonucuna varırız. Yani böyle bir tutar ihtiyaç kredisi, düğün kredisi ya da evlilik kredisi olabilir.

Eğer memursanız bu durumda alabileceğiniz kredi tutarı daha yukarı çıkacaktır. Yani maaşınızın 30 katına kadar kredi talep etmeniz mümkündür. Bu durumda 60 bin TL kredi talep edebilirsiniz. Yani bankalar size ne kadar çok güvenirse alabileceğiniz kredi tutarı da o derecede artış gösterecektir. Kredi notunuz ve işiniz ayrıca maaşınız talep edebileceğiniz ve aynı zamanda bankalar tarafından onaylanma ihtimali yüksek olan kredi tutarını atıracaktır.