Birikimlerini bir şekilde yatırıma dönüştürmek ve değerlendirmek isteyenlerin son zamanlarda en çok başvurduğu yatırım türlerinden biri de emtialardır. Peki, emtia nedir? Çeşitleri nelerdir?

Normal yaşantımızda kullandığımız, tükettiğimiz malların hepsine emtia denir. Emtia denilen malların fiyatının belirlenmesinde tüketiciler büyük rol oynar. Bu fiyatlandırmanın ana etkeni ise arz talep dengesidir.

Emtia Borsaları

İlk borsa işlemlerinin konusu tarımsal emtia ürünleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu tarımsal emtia borsaları sayesinde tek fiyat oluşturulması sağlanmıştır. Ekonomik kriz dönemlerinde çok büyük dalgalanmalar yaşayan tarımsal emtia ürünlerine ortak pazar olan emtia borsaları sayesinde dalgalanmaların önüne geçilmiş ve fiyat istikrarının sağlanmasında büyük rol oynamıştır.

Emtia Çeşitleri

Yatırım işlemleri içinde çok büyük yer tutan emtialar, piyasalarda da büyük bir hacme sahiptir.

Çok çeşitlilik gösteren emtialar;

  • Değerli madenler
  • Ham maddeler
  • Gıda ve tarım ürünleri
  • Sanayi metalleri

Olmak üzere 4 ana grupta sınıflandırılabilirler.

Değerli Madenler

Değerli madenler sınıfında değerlendirilen: Altın, platin, gümüş, bakır gibi madenler bu emtia grubunda yer alır. Bu grubun en çok tercih edileni ise birçok kişinin de tahmin edebileceği üzere altın madenidir.

Burada yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken husus; diğer emtialarda olduğu gibi değerli maden sınıfındaki emtialarda da işlemler Amerikan Doları üzerinden yapılır. Bu nedenle yatırımdan kar etmek isteyen yatırımcıların hem o an ki yatırım yapacağı emtianın piyasasına hem de Amerikan Doları kuruna hakim olması gerekir.

Ham Maddeler

Piyasalarda küçük meblağlarda yapılan yatırım ile kar etmenin mümkün olabildiği emtia çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Ham madde emtiaları daha çok petrol ve kalorifer yakıtı olarak nitelendirdiğimiz yakıtlar olarak bilinir.

Petrol piyasaları; ham petrol ve brent petrol olarak iki türde işlem görür. Petrol yatırımcılar ise genelde yükseliş trendinde olan brent petrolü tercih eder.

Gıda ve Tarım Ürünleri

Bu emtia türünde borsada en çok işlem gören emtialar; pamuk ve buğdaydır. Bu ürünler dışında kalan gıda ve tarım emtiaları yabancı borsalarda işlem görür. Buğday ve pamuk dışındaki bu ürünlere yatırım yapacakların aracı kurumların yurtdışı bağlantısı olup olmadığına dikkat etmesi gerekir.

Sanayi Metalleri

İsminden de anlaşılacağı üzere sanayide kullanılan metallerden olan; bakır, çelik ve alüminyum gibi metallerden oluşan emtia sınıfıdır. Bu metallerin alım-satım işlemleri emtia borsaları tarafınca yapılır.