Ülkemizde emlak vergisi son dönemlerde büyük artış göstererek ödeme konusunda zorluk çeken vatandaşların bir hayli canını sıkmıştı. Her ne kadar emlak vergisi yüksek olmasa da birçok insan bu uygulamaya pek sıcak bakmıyor. Ülkemiz sınırları içerisinde gayrimenkul sahiplerinin ödemiş olduğu emlak vergisinden vatandaşların bir kesimi bu vergiden muaf tutulabiliyor. Emlak vergisinden muaf olabilmesi için bazı şartları yerine getiriyor olabilmesi gerekli.

Emlak vergisinden muaf tutulan kişileri şu şekilde sıralayabiliriz; hiçbir gelire sahip olmayanlar, emekliler, şehitlerin eşleri ve çocukları, gaziler ve engellilerdir.  Belirtmiş olduğumuz bu kişiler hiçbir şekilde emlak vergisi ödemezler

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Kimler emlak vergisi ödemez? Emlak vergisi ödeme konusunda zorluk çeken vatandaşların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Son bir yıl içerisinde ortaya çıkan ekonomik kriz vatandaşları olumsuz yönde etkileyerek geçim sorunu yaşamalarını olumsuz yönde etkiledi. Hal böyle olunca, emlak vergisi ödemek istemeyen kişi sayısı da oldukça yüksek sayılara ulaştı diyebiliriz.

Emlak Vergisinden Muaf Olmak, Kimler Emlak Vergisi Ödemez

Emlak Vergisinden Muaf Olmak, Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Gayrimenkul sahiplerinin her yıl düzenli bir şekilde emlak vergisi ödemeleri gerekiyor. Emlak vergisi yılın mayıs ve kasım ayları içerisinde iki taksit olacak şekilde yapılmaktadır. Arazi, arsa ve bina vergileri belediyeler tarafından tahsil ediliyor.

2020 emlak vergisi ödemesinin ikinci taksiti önümüzde ay yani; kasım ayı içerisinde gerçekleşecek olup, ay sonuna kadar öngörülen ödemelerin yapılması gerekiyor. Ancak, gerekli şartları yerine getiren bazı kişilerin bu vergiden muaf tutulduğunu söylemek gerekir.

Bu kişilerin konut vergisinden muaf olabilmesi için sahip oldukları malın brüt yüzölçümü 200 metre kareyi geçmemesi gerekir. Aynı şekilde sadece bir konutu olan kişiler bu fırsattan yararlanabiliyor. Bu sayı miktarının üzerinde mal varlığına sahip olanlar maalesef %0 vergi oranından yararlanmaları mümkün olmamaktadır.

Emlak vergisi ne kadar? Emlak vergisi nasıl ödenir? Soruları da en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Emlak vergisi mal varlığının cinsine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Emlak vergisi ödemeleri ise; bağlı bulunduğunuz belediyelere ve bu kurumların anlaşmalı olduğu PTT şubesi ve banka hesapları üzerinden yapabilirsiniz.