İçindekiler

Emlak vergisi sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Emlak vergisi borcunuzun olup olmadığını merak mı ediyorsunuz? Yazımızı okuyarak emlak vergisi borcunuzu nasıl sorgulayacağınızı ve emlak vergisi ödemelerinizi hangi kanallar aracılığıyla yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

Emlak vergisi ödemek zorunda olan kişiler arazi, arsa, tarla, konut gibi taşınmaz mal sahibi olan kişilerdir. Bu taşınmazlar için kişiler her yıl belediyelere emlak vergisi ödemek zorundadırlar. Bu emlak vergisi tek ödeme şeklinde ya da iki taksit şeklinde ödenebilmektedir. İsteyen kişiler, bankaların ikiden fazla taksit yapması durumunda, emlak vergisi ödemelerini kredi kartıyla yapabilmektedirler. Emlak vergisi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hesaplanır.

Yapılan bir hesaplamanın 4 yıl geçerliliği vardır. Gelir İdaresi Başkanlığı emlak vergisi dört yılda bir yeniden hesaplamaktadır. Bu hesaplama sırasında Yeniden Değerlendirme Oranı hesaba katılmaktadır. Yeniden Değerlendirme Oranının yarısı söz konusu taşınmazın değeri ile çarpılır. Elde edilen sonuç, taşınmaza sahip olan kişinin o yıl ödemesi gereken emlak vergisi tutarını verir. Bu tutar dört yıl boyunca geçerli olur ve taşınmazın sahibi olan kişi bu tutarı her yıl öder.

Emlak Vergisi Nasıl Sorgulanır?

Emlak vergisi borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenmek yani emlak vergisi sorgulama işlemi yapmak için belediye veznelerine gidebilir ya da evinizden e-belediye sistemine girebilirsiniz. Her iki şekilde de emlak vergisi borcunuzu öğrenmeniz ve ödemeniz mümkündür. Belediye veznelerinden emlak vergisi borcunuzu öğrenmek için ilgili memura T.C. kimlik numaranızı söylemeniz yeterlidir. Bu sorgulama işleminde hem güncel borcunuzu hem de geçmiş emlak vergisi borçlarınızı öğrenmeniz mümkündür.

Borcunuzu veznede hemen nakit olarak ya da kredi kartınızla ödeme olanağınız vardır. Daha önce de belirttiğimiz gibi ödemelerinizi kredi kartınızdan tek çekim olarak yapmak istemezseniz bankanızla görüşerek bankanızın emlak vergisi harcamalarına taksit yapıp yapmadığını ve yapıyorsa kaç taksit yaptığını öğrenebilirsiniz. Diğer bir sorgulama ve ödeme yolunun e-belediye sistemi olduğunu söylemiştik.

Emlak Vergisi Sorgulaması Nereden Yapılır?

Eğer evinizden ya iş yerinizden ayrılmak istemiyorsanız işlemlerinizi e-belediye sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için sahip olduğunuz taşınmaz malın bağlı olduğu belediye hangisi ise o belediyeye ait e-belediye sistemine girmeniz gerekir. Emlak vergisi borcunuzu sorgulamak için sicil numaranızı girmeniz şarttır. Sicil numaranızı girip sorgulama yaptığınızda emlak vergisi borçlarınızı görebilirsiniz. Ayrıca bu borçlarınızı kredi kartınızla ödeyebilir, görüntülenen makbuzu bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Sicil numaranızı bilmiyorsanız bu durumda sicil numarası sorgulama işlemi yapmanız gerekecektir. Bunun için T.C. kimlik numaranızı yazmanız yeterlidir.

Bankalar emlak vergisi ödemeleri için belediyelerle anlaşma yapabilmektedir. Yani müşterisi olduğunuz bankanın belediyelerle emlak vergisi ödemeleri konusunda anlaşması olduğu takdirde emlak vergisi ödemelerinizi bankanız üzerinden de yapabilirsiniz. Gördüğünüz gibi emlak vergisi sorgulama işlemini ve ödemelerinizi yapabilmenizin birkaç yolu vardır. ve bu konuda bankalar ödemelerinizi taksitlendirerek size kolaylık sağlamaktadır.