Emlak Bankası Yeniden Faaliyete Başlıyor

Emlak Bankası Yeniden Faaliyete Başlıyor
Emlak Bankası Yeniden Faaliyete Başlıyor

Emlak Bankası’nın yeniden faaliyete geçmesi söz konusu. 2001 yılında bankacılık faaliyetlerinin sonlandırılan Emlak Bankası bugünlerde yeniden faaliyete başlamak için hazırlıklarını yapıyor. 

Emlak Bankası bugünlerde 2001 yılında sonlanan faaliyetlerini yeniden başlatmak için hazırlıklar yapıyor. 2001 yılında bankacılık yetkileri elinden alınan Emlak Bankası 16 yıl sonra yeniden bankacılık faaliyetleri yapmaya dönmeye hazırlanıyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal Emlak Bankası’nın yeniden faaliyete geçmesi konusunda açıklamalar yaptı.

Emlak Bankası 2001 Yılında Faaliyetlerini Sonlandırmıştı

Emlak Bankası pek çok kişi tarafından ancak özellikle yaşı büyük olan kişiler tarafından anımsanan bir bankadır. Bu banka 3 Haziran 1926’da Atatürk’ün talimatı ile kurulmuştu. Bu nedenle bankanın apayrı bir önemi ve değeri söz konusudur. 20 milyon TL sermaye ile kurulan bankanın ödenmiş sermayesi 1953 yılında 300 milyon TL’ye çıkarılmıştı.

Emlak Bankası kurulduğu günden bu yana çok önemli projelere imza atmıştır. Bu projeler çok değerli projelerdir. Bu nedenle bunları sıralamak ve anımsamak gereklidir.

 • AnkaraYenimahalle
 • Ankara – Telsizler
 • İstanbul – Levent
 • İstanbul – Koşuyolu
 • İstanbul – Emekli Subay Evleri
 • İstanbul – Ataköy
 • İzmir – Denizbostanlısı
 • Edirne – Mimar Sinan
 • Eskişehir – Yunuskent
 • Urfa Konutları
 • Çankırı Konutları
 • Diyarbakır Konutları

Emlak Bankası uzun yıllar bankacılık faaliyetleri gösterdikten ve hizmet verdikten sonra 2001yılında tasfiye kapsamına alındı. Ancak bu yıla kadar 1990’lı yıllardan başlamak üzere Fenerbahçe futbol takımının forma sponsorlarından biri olarak hafızalarda yer aldı.

BDDK’ya Gerekli Başvurular Yapılacak

Emlak Bankası’nın yeniden faaliyete geçmesi için gerekli izinlerin alınması ve tasfiyeden çıkarılması şart. Bu amaçla TBMM’den yeni geçen borç ve alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun önem taşımakta. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu bugünlerde Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu başta olmak üzere il özel idarelerinin, belediyelerin ve su ve kanalizasyon idarelerinin alacaklarını görüşüyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Eşimin Kredi Çekmesini Engellemek Mümkün Mü?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunun görüştüğü alacakların yeniden yapılandırılması söz konusu. Borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin teklif görüşmeleri mevcut. Emlak Bankasını asıl ilgilendiren madde olan “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifinin 10. maddesi” kabul edilmiş durumda.

Gerekli Kanun Teklifi Kabul Edildi

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifinin 10. maddesinde “Tasfiye Halinde Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi ve Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi gerekli izinlerin alınmasının ardından tasfiyeden çıkarılacak.” şeklinde bir ifade yer almakta. Yani şu anda Emlak Bankasının gerekli izinleri alması hâlinde faaliyete hemen geçmesi söz konusu. Bankacılık faaliyetleri için hiçbir engel kalmamakta.

Maliye Bakanı Naci Ağbal Emlak Bankası hakkında planlarının ve düşüncelerinin hangi yönde olduğuna ilişkin açıklamalar yaptı. Açıklamalarında Emlak Bankasını özelleştirme ya da sektörel bir bankacılık yapma düşüncesinin olmadığını belirtti. Ancak Emlak Bankasının marka değerinin olduğunu ve yönetim kurulunun hükümete getireceği plan çerçevesinde çalışılacağını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.