Faizsiz konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği eminevim Türkiye’de her geçen gün daha fazla kişinin dahil olduğu özel bir sistemdir. Bu sistemde ev sahibi olmak isteyen kişiler belirledikleri vade süresince kişinin yer aldığı gruplara giriş yaparlar. Yani 60 ay vadeli konut kredisi ödemek isteyen kişiler 60 kişilik bir grupta yer alır ve bu grupta eminevim çekiliş yaparak kişi listesi belirler.

Her ay bu 60 kişinin ödediği aylık taksit tutarı kişinin gruba girerken belirlediği ev parası kadardır. Yani 80 bin lira konut kredisi kullanmak isteyen bir kişi 60 kişilik gruba girmesi durumunda 1.333 lira aylık ödemede bulunur ve bu grupta her ay yapılan çekilişle belirlenen kişi listesindeki sıralamaya göre ev alınır. Sistemde yapılan çekilişle ilk sırada evini alan kişiler kiradan kurtuldukları için belirlenen oranda daha fazla ödeme yaparlar ve hala kirada oturan kişilerin yüklerini hafifletirler.

Yani aslında eminevim bir nevi kadınlar arasında sıklıkla yapılan altın günlerine benzemektedir. Altın gününde nasıl ki belirlenen sırada altın dönmekte ise eminevim sisteminde de ev alınması söz konusudur. Konut kredisi ile eminevim arasındaki en büyük fark bu sistemde kesinlikle faiz ödenmesinin söz konusu olmamasıdır. Bu nedenle dini açıdan haram olarak kabul edilen faizden etkilenmek istemeyen kişiler taksitle ev sahibi olma fırsatı yakalamaktadır. Sosyal medyada yapılan eminevim şikayet oranlarının son derece düşük olması ve sistemin yıllardır pek çok kişiyi ev sahibi yapması ise sistemin olumlu yönleri arasında yer almaktadır.