Emekliye Promosyonda Tüm Şartlar Kalktı

Emekliye promosyonda tüm şartlar kalktı. Bu haberi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu verdi. Emeklilere promosyon müjdesi 2017 yılının Ocak ayında verilmişti. Emeklilere promosyonda tüm şartların kalkmasının ne anlama geldiğine dair bilgiler yazımızda. 

Emeklilere promosyon verileceği haberi 2017 yılının Ocak ayında gelmişti. Üstelik bu ödemelerin yapılması için yaklaşık bir yıldır çalışılıyordu. Bu ödemelerin yapılacağı müjdesini de aynı kişi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu vermişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bankalarla çalışma yürütüyor ve bankaları emeklilere promosyon vermesi için ikna etmeye çalışıyordu. Bu miktar yüksek olmasa da emeklileri sevindirmişti.

Emeklilere promosyon verileceği haberi geldikten sonra herkes promosyon ödemesinin ne demek olduğunu ve bankaların emeklilere ne kadar ödeme yapacağını sormaya başladı. Burada promosyon ödemesinin ne demek olduğunu tekrar edelim. Promosyon yani buradaki adıyla banka promosyonu, bankaların bir kesimin maaşlarını ödemek karşılığında maaş alan kişilere yıllık olarak yaptığı ödemedir. Yani bankalar emeklilere promosyon ödemesini yıllık olarak yapacaklardır. Siz de maaşınızı hangi bankadan alıyorsanız o banka size bir yıllık promosyon ödemesi yapacaktır.

Promosyon ödemeleri bankalar tarafından emeklilerin aldıkları maaş tutarına göre hesaplanacaktır. Türkiye’de yaklaşık 11,5 milyon emekli vardır. Bunların tümüne bankaların promosyon ödemesi son derece yüksek bir masrafa neden olacaktır. Üstelik bu promosyonlar ödenirken emekliler arasında ayrım yapılmayacak tüm emeklilere promosyon verilecektir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yaptığı açıklama yani emeklilere promosyonda tüm şartların kalkması pek de sevindirici bir haber değildir. Çünkü bu açıklama emeklilerin, promosyon aldıkları bankadan üç yıl boyunca ayrılamayacağı anlamına gelmektedir. Bu da emekli kişilerin üç yıl boyunca maaşlarını aldıkları bankaya bağlanacakları anlamına gelmektedir. Yani emekli maaşını getirene avantajlı kredi ya da emekli maaşını taşıyana avantajlı kredi kartı, bonus ve benzeri kampanyalardan yararlanmak istediğinizde maaşınızı başka bankaya taşımanız üç yıl boyunca mümkün olmayacak. Bu da kulağa pek mantıklı gelmemekte.

Emekliler promosyon ödemeleri hakkında hiç yoktan iyidir şeklinde yorum yapsalar da bu promosyonun avantajlı olmadığı çok açık. Üstelik bankaların yaptığı ödemeler öyle yüksek tutarlardan oluşmamakta. Emeklilere 2017 yılında bankaların yapacağı promosyon ödemeleri 300 TL ila 450 TL arasında değişmekte. Bu tutarlar emekli maaşının tutarına göre belirlenmekte. Eğer maaşınız 1000 TL’nin altında ise bir defaya mahsus olmak üzere 300 TL promosyon verilecek. Emekli maaşınız 1000 TL ila 2000 TL arasında ise 375 TL promosyon ödenecek. Eğer emekli maaşınız 2000 TL’nin üstünde ise 450 TL promosyon ödenecek. Bu ödemeler yılda bir kere ve bir defaya mahsus yapılacak. Emeklilere promosyon ödemeleri Mart ayından itibaren yapılmaya başlanacak. Yaklaşık 11,5 milyon emekli bu ödemeleri alacak. Ancak yılda bir kere 300 TL ila 450 TL arasında promosyon vererek emeklileri maaşlarını aldıkları bankada üç yıl boyunca tutmanın ne kadar mantıklı olduğu tartışmaya açıktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.