Üzerinde uzun zamandır çalışılan ve ağır yaşam koşulları altında yetersiz emekli maaşı nedeni ile ezilen emeklilerin korunması amacı ile çıkarılacağı duyurulan emekliye faizsiz kredi desteği hakkında bekleyiş devam ediyor.

Emekliye Faizsiz Kredi Ne Zaman?

İlk olarak 28 Haziran 2016 tarihinde gazete manşetlerinde yerini alan emekliye faizsiz kredi verilmesi konusunda bankalar ile hükümet arasındaki protokol görüşmeleri devam ediyor. Hükümet bu konuda her emeklinin maaşını aldığı bankadan maaşının 10 katı kadar faizsiz emeklilik kredisi kullanmasını istiyor ve bu nedenle bankalar ile ortak bir protokol üzerinde uzlaşılması gerekiyor.

İlgili uzlaşmanın sağlanamaması durumunda ise Ziraat Bankası faizsiz emekli kredisi kullandırımı konusunda yetkili kılınacak tek banka olacak. Ancak bu durumda kullanılan kredinin her ay yatırılacak olan emekli maaşından kesinti ile tahsil edilmesi konusunda sıkıntılar yaşanacak. Ya yine eskisi gibi tüm emekli maaşları yine sadece Ziraat Bankası üzerinden yatırılacak gibi bu emeklilere promosyon çalışmalarını sekteye uğratacak ve Ziraat Bankası şubelerinde yine eskisi gibi uzun kuyruklar oluşmasına neden olacak.

Ya da emekli maaşı veren bankalar bu haklarını kaybetmemek adına hükümet ile uzlaşmaya varacak ve emekliye faizsiz kredi PTT şubelerinin yanı sıra bankalar üzerinden de hızlı bir şekilde aktarılacak. Emeklilere faizsiz avans olarak ta bilinen kampanyanın 2016 yıl sonuna kadar yetiştirilemezse 2017 yılının ilk çeyreğini kapsayan 4 aylık süreçte dağıtılması planlanıyor. Ancak sürecin bir an önce tamamlanabilmesi için mutlaka bankalar ile hükümetin ortak bir zeminde uzlaşması gerekiyor.