Emeklilere Yüksek Promosyon Teklifi Yolda

Borsa Ne İşe Yarar?

Emeklilere 2017 yılında bir kereye mahsus olmak üzere promosyon ödemesi yapılacağı söylendi. Buna göre bankalar emeklilere bir taahhüt koşulu ile promosyon ödemesi yapacaklar. Ancak gelen son haberlere göre bankalar emeklilere yüksek promosyon teklifi vermeye hazırlanıyor. 

Emeklilere Mart, Nisan ve Mayıs aylarında emeklilerin T.C. kimlik numaralarına göre sırayla promosyon ödemesi yapılacak. Bu haberi Mart ayının başında vermiştik. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu konuda açıklamalar yapmış ve bankaların promosyon ödemesi yapmak için emeklilerden sadece tek bir koşul isteyeceğini söylemişti. Ancak gelen son haberlere göre bankaların tümü aynı promosyonu ödemek zorunda değil. Yani bazı bankalar emeklilere diğerlerinden daha yüksek promosyon teklif edebilecek.

Promosyon Ödemesi Almak İçin 3 Yıl Taahhüt Vermek Şart

Emeklilere promosyon ödemeleri emekli maaşını aldıkları bankalar tarafından yapılacak. Ancak emekliler bu ödemelerini bankadan alabilmek için bankaya emekli maaşlarını üç yıl boyunca başka bankaya taşımayacakları konusunda taahhüt vermek zorundalar. İşte bu noktada emeklilerin promosyon ödemelerini almadan önce emekli maaşlarını promosyon ödemelerini almak istedikleri bankaya taşıma olanakları bulunuyor. Eğer emekliler bundan önce promosyon ödemelerini alırlarsa promosyonu bankaya iade edip emekli maaşlarını başka bankaya taşıma ve o bankaya taahhüt verme imkânları var. Bu durumda emekli kişi maaşını taşıdığı bankadan promosyon ödemesini alabiliyor.

Bankalar Hükümetin Belirlediği Tutarın Üstünde Promosyon Teklif Edebilecek

Emeklilere verilecek promosyon ödemelerinin tutarları emekli maaşlarına göre belirlenmişti. Buna göre emekli maaşı 1000 TL’nin altında olan emeklilere 300 TL, emekli maaşı 1000 TL ila 2000 TL arasında olan emeklilere 375 TL ve emekli maaşı 2000 TL arasında olan emeklilere 450 TL promosyon ödemesi yapılacak. Yani yapılacak promosyon ödemeleri 300 TL ila 450 TL arasında olacak. Ancak bankalar bu promosyon tutarlarını artırarak daha fazla emekliyi bankalarına bağlamaya çalışıyorlar. Bunun için de promosyon tekliflerini yükseltme hazırlıklarına başladılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Evlilik İzni Ne Zaman Kullanılır?

Bankaların promosyon tekliflerini yükseltmeleri yoğun bir rekabet ortamı yaratacak. Bankalar, emeklilerin maaşlarını kendi bankalarından almaları için onlara yüksek promosyon verecek ve onları tam üç yıl boyunca taahhüt vermeleri sonucunda bankaya bağlayacak. Bunun için emeklilerin bir sözleşme imzalamaları şart.

Sözleşmeler Emeklilerin İsteğiyle İptal Edilebilecek

Bir bankadan promosyon almak için sözleşme imzalasanız ve promosyon ödemesini alsanız bile daha yüksek promosyon veren bir banka bulmanız hâlinde sözleşmeyi iptal edip ve promosyon tutarını bankaya ödeyip emekli maaşınızı daha yüksek promosyon veren bankaya taşıyabileceksiniz. Bankalar bu durumda sözleşmenizi iptal etmek zorunda kalacak. Üstelik bankalar bunun için yasal süreç başlatma hakkına sahip olamayacaklar.

Sözleşmeyi İptal Etmeyen Bankalar Şikayet Edilebilecek

Eğer banka ile promosyon ödemesi almak için imzaladığınız sözleşmeyi banka iptal etmek istemezse bu durumda bankayı BİMER’e şikayet edebileceksiniz. Yani her hâlükârda emekliler avantaj sahibi olacaklar.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.