Emeklilere Temmuz Zammı 2017

Borsa Ne İşe Yarar?

Emeklilere Temmuz ayında ne kadar zam yapılacağı ve emeklilerin maaşlarını ne kadar zamlı alacakları belli oldu. Emekli maaşlarında 2017 yılının ikinci yarısında enflasyon zammı yapılacak.

Emekliler Temmuz ayında maaşlarını zamlı alacaklar. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2017 yılının ilk altı aylık döneminde enflasyon oranlarında meydana gelen artışa göre zam yapılacak. Memur emeklileri ise yüzde 4 zam oranına ek olarak enflasyon oranındaki artışın yüzde 3’ü aşması durumunda enflasyon zammı yani farkı alacaklar. Bu da hatırlayacağınız üzere toplu sözleşmelerde zaten belirlenmiş ve kabul edilmişti.

Emekli Maaşlarına Zam Yapılacak

Emekliler 2017 yılında müjdeler almaya devam ediyorlar. 2017 yılının başında emekli maaşlarına yapılan zamlar hatırlayacağınız üzere emeklileri tatmin etmemişti. Daha sonra emeklilere promosyon ödemesi yapılacağı haberi geldi. Şimdi de emeklilere Temmuz ayında emekli maaşlarının zamlı olarak verileceği konuşulmakta. Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile memur emeklileri maaşlarını zamlı alabilecekler.

2017 yılının başında emeklilerin Ocak ayında alacakları emekli maaşlarının zamlı olarak alacakları haberini vermiştik. Emeklilere 2017 yılında maaşlarına Ocak ve Temmuz aylarında enflasyon oranında meydana gelecek artışa bağlı olarak zam yapılacağı haberi verilmişti. Buna göre geçmiş altı aylık dönemde enflasyon oranında meydana gelecek artışa bağlı olarak emekli maaşlarına zam yapılacaktı. Ayrıca Temmuz ayında da 2017 yılının ilk altı ayında enflasyon oranlarında meydana gelen artışa göre zam yapılacağı söylenmişti. İşte bu zam Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılacak zam olarak karşımıza çıkmakta.

Memur Emekli Maaşlarına Zam

Memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranı farklı olacak. Buna göre toplu sözleşmede zaten Temmuz ayında memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 4 oranında zam yapılacağı söylenmişti. Enflasyon oranının Temmuz ayında açıklanmasının ardından eğer enflasyon oranı yüzde 3’ü aşarsa memur emeklilerin alacağı zam oranı yüzde 4,59 olacak.

Memur emeklilerinin Temmuz ayında maaşlarını ne kadar zamlı alacakları 3 Temmuz 2017’de Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıklayacağı enflasyon oranlarına bağlı. Ancak şimdiden belirli tahminler var. Buna göre memur emeklilerinin maaşlarına Temmuz ayında yazımızda belirttiğimiz üzere yüzde 4,59 oranında zam yapılması söz konusu olabilir.

SSK ve Bağ-Kur Emekli Maaşlarına Zam

SSK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz ayında maaşlarına enflasyon oranında meydana gelecek artışa bağlı olarak zam alacaklar. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Temmuz 2017’de açıklanacak enflasyon oranlarına bağlı olarak SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yüzde 3,59 oranında zam yapılacağı tahmin ediliyor.

11,5 milyon emekli, maaşlara yapılacak zamlardan etkilenecek. Enflasyon oranının Temmuz ayında yüksek çıkması durumunda emekliler maaşlarına daha yüksek zam alacakları için, alacakları maaşın tutarı da aynı şekilde artacak

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.