Emeklilere promosyonlar ödenmeye başladı. Emekliler promosyon ödemelerini maaşlarına ek olarak alacaklar. Ancak bütün emekliler promosyonları aynı anda almayacaklar. Promosyonunuzu hangi ayda alacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyun.

Emeklilere verilecek promosyon ödemeleri için 1 Mart 2017 günü düğmeye basıldı. Emeklilere promosyon ödemeleri belirli bir sırayla verilecek. Bu sıralama emeklilerin T.C kimlik numaralarının son rakamlarına göre yapılacak. Sıralama ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için yazımızın devamına göz atabilir, emekli maaşınızı hangi ayda alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Emekliler 2017 yılında yılda bir kere olmak şartıyla emekli maaşlarını aldıkları bankadan promosyon ödemesi alacaklar. Emeklilere promosyon ödemeleri sırayla yapılacağı için ödemeler üç ay sürecek. Yani 2017 yılının Mart ayında bir kısım emekli, 2017 Nisan ayında bir kısım emekli ve 2017 Mart ayında bir kısım emekli promosyon ödemelerini alacak. Böylece Mayıs ayının sonunda tüm emeklilere promosyon ödemeleri yapılmış olacak.

Emeklilere yapılacak promosyon ödemeleri ile 11,5 milyon emekliye tam 5 milyar TL promosyon dağıtılmış olacak. Emeklilere promosyon ödemesi olarak emekli maaşlarının tutarına göre 300 TL ila 450 TL arasında bir ödeme yapılacak. Bu ödemeler emeklilere maaşlarına ek olarak verilecek. Yani maaşınızın fazla yattığı ay promosyon ödemenizi almış olacaksınız. Bunun için T.C. kimlik numaranızın son rakamına göre sıralama yapılacaktır.

Emekli maaşınızı ne zaman alacağınızı öğrenmek için T.C. kimlik numaranızın son rakamına bakmanız gerekiyor. Eğer T.C. kimlik numaranızın son rakamı 9,7,5 rakamlarından biri ise promosyon ödemenizi Mart ayında alacaksınız demektir. Eğer T.C. kimlik numaranızın son rakamı 3,1,8 rakamlarından biri ise promosyon ödemeniz Nisan ayında alacağınız emekli maaşı ile birlikte verilecektir. T.C. kimlik numaranızın son rakamı 6,4,2,0 rakamlarından biri ise bu durumda promosyon ödemenizi Mayıs ayında alacağınız emekli maaşına ek olarak alacaksınız demektir.

SGK, söz konusu ödemeler için on altı banka ile anlaşmış durumda. Bu da emekli maaşını alan kişilerin maaşlarını aldıkları bankaların hemen hemen tümünü kapsamakta. SGK’nın promosyon ödemeleri için protokol imzaladığı bankalar Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Halkbank, TEB, Şekerbank, Akbank, Denizbank, ING Bank, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Fibabanka, PTT, Burgan Bank ve ICBC Turkey bankalarıdır.

Bankaların emeklilere dağıtacağı promosyon ödemelerinin tutarı belirlenmiş durumda. Buna göre aldığınız emekli maaşı 1000 TL’nin altında kalıyorsa alacağınız promosyon 300 TL olacak ve bu da toplam 2.3 milyon emekliye ödenecek. Aldığınız emekli maaşı 1000 TL ile 2000 TL arasında ise alacağınız promosyon 375 TL olacak ve bu tutar 8,5 milyon emekliye ödenecek. Emekli maaşınız 2000 TL’nin üstünde ise banka size 450 TL promosyon ödeyecek. Bu promosyonu alacak toplam emekli sayısı da 791 bin emekli olarak açıklanmakta.

Emekli promosyonunu alabilmeniz için bankaların öne sürdüğü tek koşul sizin bankaya, emekli maaşınızı üç yıl boyunca başka bankaya taşımama taahhüdü vermenizdir. Yani emekli maaşınızı üç yıl boyunca o bankadan alacağınıza ve başka bankaya taşımayacağınıza dair bir promosyon sözleşmesi imzalamanız gerekiyor. Bu taahhüdü vermediğiniz sürece promosyonu almanız mümkün olmayacaktır.