Emeklilere promosyon verilmesi için yaklaşık bir yıldır süren çalışmalar vardı. Bu çalışmalar sonucunu verdi. Emeklilere promosyon verileceği müjdesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından verildi. Emeklilere promosyon müjdesi hakkında daha detaylı bilgi almak için yazımızı okuyun.

Emeklilere promosyon verilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir yıldır bankalarda çalışma yürütüyordu. Emeklilere promosyon verilme çabaları nihayet sonuç verdi. Bankalar emeklilere promosyon vermeyi kabul etti. Aslına bakarsanız bu haber 2016 yılının sonunda 30 Aralık günü geldi. Zaten o güne kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı çalışmalarda sona gelindiğine dair haberler iletmekteydi. Emeklilere verilecek promosyon çok iç açıcı değil. Yani bankaların vereceği promosyonun emeklilerin gönlündeki miktar olduğu söylenemez. Ancak bunun yine de iyi olduğu söylenebilir.

Emeklilere Bankadan Promosyon

Emekliler sonunda bankalardan promosyon alabilecekler. Ancak bilgisi olmayanlar için banka promosyonunun ne demek oluğunu açıklamakta yarar var. Banka promosyonu bankaların, bir kesimin maaşlarını ödemek karşılığında maaş alan kişilere yıllık olarak yaptığı ödemedir. Yani bu emeklilerin emekli maaşı ödemelerini yapan bankaların, emeklilere yıllık olarak ödeme yapacakları anlamına gelmektedir.

Bankaların, emeklilere yapacakları yıllık promosyon demeleri maaşın miktarına göre değişiklik gösterecektir. Yıllık ödemenin ne kadar olacağı tarafların bir araya gelerek yapacağı pazarlık belirler. Pazarlık sırasında bankalar kendi tekliflerini verirler. Genellikle en uygun teklifi veren bankaya çalışılır. Bankalar maaş müşterilerinden hesap işletim ücreti muafiyeti, ücretsiz EFT hizmeti vermek, kart aidatı muafiyeti gibi tekliflerinin yanında yıllık promosyon ödeme teklifi yaparlar.

11,5 Milyon Emekliye Promosyon

Emeklilere promosyon verilmesi aslında Türkiye’deki 11,5 milyon emekliyi biraz olsun rahatlatacak bir haberdir. Promosyondan emekli olanlar ve herhangi bir bankadan emekli maaşı alan her emekli kişi yararlanabilecektir. Yani işçi emeklisi, memur emeklisi SSK emeklisi gibi ayrımlar yapılmayacaktır. Bu yüzden emeklilere promosyon verileceği haberi son derece sevindirici bir haberdir.

Başbakan, emeklilere promosyon verileceği haberinin ardından en çok merak edilen soru olan ne kadar promosyon verileceği sorusunu da yanıtladı. Buna göre en düşük emekli maaşını alan emeklilere bankalar tarafından yıllık olarak verilecek promosyon 300 TL şeklinde ve en yüksek  emekli maaşını alan emeklilere verilecek promosyon da 450 TL şeklinde belirlenmiş.

Emekli maaşınıza göre bankalar sizin alacağınız promosyonu belirlediler. Eğer Bağ Kur emeklisi, SGK emeklisi, memur emeklisi olarak arada bir fark olup olmadığını merak ediyorsanız bu merakınızı arada bir fark olmayacağını söyleyerek giderebiliriz. Aşağıda emekli maaşınıza göre bankaların ne kadar promosyon vereceğini sıraladık.

Emekli maaşınız 1000 TL ve altında ise alacağınız emekli promosyonu 300 TL olacaktır. Emekli maaşınız 1000 TL ile 2000 TL arasında ise alacağınız emekli promosyonu 375 TL olacaktır. Emekli maaşınız 2000 TL ve üzerinde ise alacağınız emekli promosyonu 450 TL olacaktır. Emeklilerin gönlündeki miktar bu olmasa da bankaların emeklilere promosyon vermesi fikri hiç yoktan iyidir.