Emekli olan kişilerin almış oldukları düşük emekli maaşları nedeni ile yaşadıkları geçim sıkıntılarından kurtulmalarını sağlamak amacı ile kullandırılması planlanan emeklilere faizsiz kredi kampanyası ile ilgili çalışmalara devam ediliyor.

Emeklilere Faizsiz Kredi İmkanı 

Henüz taslak halinde olan çalışmaya göre emeklilere maaşlarının 10 katına kadar faizsiz kredi kullanımı amaçlanmaktadır. Kredi kullanan emeklinin her ay maaşından kredi taksit tutarı düşürülerek kredinin tahsili amaçlanırken bu sayede emekli kredisi kullanan kişilerin ayrıca her ay bankaya giderek kredi taksit tutarı yatırmak için vakit harcamalarına da gerek kalmayacak. Kredinin emeklilere sağlayacağı en büyük fayda ise hiç şüphesiz ki dosya masrafsız kredi olmasının yanı sıra emeklilere faizsiz kredi desteği verilmesi olacak.

Emeklilere Faizsiz Kredi Onaylandı Mı?

Faizsiz emekli kredisi için çalışmalar devam ederken kredinin 2017 yılının ilk çeyreğini kapsayan Ocak ve Mart ayları arasında onaylanması bekleniyor. Bankalar ile protokol çalışmalarına devam eden hükümetin amacı her emeklinin krediyi kendi maaşını aldığı bankadan çekmesi ve faizsiz emekli kredisi ödemelerini yine maaşlarından düzenli kesinti ile tahsil edilmesi. Bu sayede ekstra kredi hesabı açılmayacak ve emeklilerin de her ay kredi ödemek için bankalara gitmesine gerek kalmayacak. Yine kredi tutarı hesaplardan kesileceği için kredi tahsilatı konusunda da bir sıkıntı yaşanmayacak.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar 

Emekliye faizsiz kredi Ziraat Bankası tarafından da henüz kullandırılmamakta olup faizsiz kredi almak isteyen kişilerin ilgili kanunun Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmasını beklemeleri gerekmektedir.