Her ne kadar emekli olunsa da birçok kişi hâlâ birçok işi yapabilecek kazanımlara sahiptir diyebiliriz. Özellikle de eğer belli sağlık sorunlarından dolayı işten ayrılmak durumunda kalınmamışsa, kişi de kendini iyi hissediyorsa rahatlıkla iş yaşamını sürdürebilir. Tabii ki bu noktada dikkat edilmesi gereken artık yüksek ücret kazanmak için sağlıktan ya da sosyal hayattan ödün verilmenin pek doğru olmadığı gerçeğidir.

Zira halihazırdaki uzun iş hayatı boyunca kişi, muhtemelen yoğun olarak ve zor şartlar altında çalışmış, bu esnada da hem sosyal hayatından hem de özel hayatından çeşitli fedakarlıklar yapmıştır. Dolayısıyla emeklilikte gerçekleştirilebilecek ve ek gelir imkânı sağlayacak iş fırsatlarını değerlendirirken kişiden çok şey götürmemesi beklenmelidir. Şimdi hangi alanlarda neler yapılabileceğine dair kafanızda bir şeyler oluşması adına alt başlıklarımıza değinebiliriz.

Özel Ders

Bilhassa eğitim camiasında yetişmiş, uzun yıllar eğitim dünyasında faaliyet göstermiş emekliler için en iyi ek gelir imkânı yaratacak alan özel ders vermektir diyebiliriz. Zira halihazırdaki bilgi birikiminin yanı sıra yılların getirdiği deneyimle birlikte birçok kişi sizden özel ders almak isteyecektir. Bununla birlikte bir banka çalışanıysanız ya da benzer bir alanda uzun yıllar görev yaptıysanız birçok şirkete ya da yatırımcı finans temelli eğitimler, semineler de verebilirsiniz.

Günümüzde hemen her alanda deneyimli kişilerden edinilecek bilgiye ihtiyaç olduğunu düşünecek olursak çalıştığınız sektörle ilişkilendirebileceğiniz kimlere ya da hangi kuruluşlara faydanız dokunabileceğini düşünmeniz, onlara yönelik eğitim planlamaları yaparak ve ardından da kendileriyle görüşecek ilk adımları atabilirsiniz.

Danışmanlık

Tıpkı özel ders konusuna benzer bir şekilde ancak daha uzun süreli ve daha yoğun ilişkileri de beraberinde getirecek bir biçimde kişilere ve kuruluşlara danışmanlık hizmeti verebilirsiniz. Spor camiasından geliyorsanız bir spor kulübünde görev alarak onlara yol gösterebilir veya eğitim camiasından geliyorsanız eğitim kurumlarına kısa ve uzun vadede daha başarılı olmaları için bir yol haritası çıkarıp o yol haritasını uygulamalarında yardımcı olabilirsiniz. Emlak sektörü ise birçok emeklinin tercih ettiği sektörlerden biri olarak değerlendirilebilecek konulardan biri.

Emeklilere Ek Gelir İmkânı Sağlayacak İş Önerileri

Emeklilere Ek Gelir İmkânı Sağlayacak İş Önerileri

Bakıcılık, Hemşirelik

Uzun yıllar sağlık sektöründe çalıştıktan sonra emekli olan kişiler için akla gelen ilk ek işlerden biri olan bakıcılık ve hemşirelik hem kişinin kendisi hem de hizmet vereceği kişiler için oldukça iyi bir seçim olabilmektedir. Zira yılların getirdiği deneyimin yanı sıra özellikle de insan ilişkilerinde iyi sayılabilecek kişiler kolaylıkla bu alanda çalışmaya devam edebilmekte ve ek gelir imkânı yaratabilmektedirler.

Tarım – Ziraat

Genellikle yoğun iş yaşamı boyunca sık sık dile getirilen ifadelerden biri olan, emekli olunca şuraya yerleşeyim, biraz da toprağım olsun benden mutlusu olmak ifadeleri neden gerçek olmasın? Özellikle de günümüzde çeşitli kurum ve kuruluşlardan destek gören faaliyetlerden biri olan organik ürün yetiştirme bu olasılıklara bir örnek olabilir. Mutlaka büyük bir tarlaya sahip olmanın da gerekmediği organik ürün yetiştiriciliği yaparak hem söz konusu ürünleri doğal olarak yetiştirip tüketebilir hem de iyi sayılabilecek fiyatlara satıp ek gelir elde edebilirsiniz.

Emeklilere Ek Gelir İmkânı Sağlayacak İş Önerileri

Emeklilere Ek Gelir İmkânı Sağlayacak İş Önerileri

Evcil Hayvan Bakıcılığı

Hayvanları çok seviyor ve onlarla iyi anlaştığınızı da düşünüyorsanız özellikle de büyükşehirlerde yaşayan evcil hayvan sahipleri için bulunmak bir nimet olarak görülebilirsiniz. Zira yoğun iş yaşamı ve sonrasında gelen yorgunlukla birlikte birçok evcil hayvan sahibi, bu canlılarla gün boyu ilgilenemediği gibi gün sonunda da yorgun oldukları için onların gezmeleri, enerjilerini atlamaları için de gereken enerjiyi kendilerinde bulamamakta. Her iki taraf için de üzüntü verici olan bu durumu gidermek için siz devreye girebilir ve altında kalkabileceğiniz sayıda evcil hayvanın belli zaman aralıkları içinde bakımlarını üstlenebilirsiniz. Bu sayede hem hayvan sevginizi pekiştirmiş hem de para kazanmak için keyifli bir yol bulmuş olursunuz.

Zanaatkârlık ve Hobiler

Günümüzde hemen her şey sanayi kuruluşları tarafından üretilmekle birlikte buna karşı olarak el emeği göz nuru olarak ifade edebileceğimiz elle üretilen ürünlere duyulan ilgi de günden güne artmaktadır. Siz de emeklilik yaşamınızda hobi olarak ilgilenebileceğiniz, kendinizi geliştirebileceğiniz ve güzel paralar da kazanabileceğiniz zanaat dallarına yönelebilirsiniz.

Hobi alanlarının zenginliğine paralel olarak yüzlerce farklı alanda binlerce farklı ürün üretebilir ve hayalinizdeki hem keyif veren hem de gelir elde etmenizi sağlayan bir işle meşgul olabilirsiniz.

Emeklilere Ek Gelir İmkânı Sağlayacak İş Önerileri

Emeklilere Ek Gelir İmkânı Sağlayacak İş Önerileri

Onarım, Tamir ve Destek Çalışmaları

Evde bozulan ya da tamir isteyen hemen her şey özellikle de evde yaşayan erkek bireylerin ilgisini çekmiştir. Emeklilik döneminde bu ilgiyi bir adım öteye taşıyarak elektrik, su tesisatçılığı, mobilya, marangozluk ve daha birçok alanda kendinizi geliştirebilir onarım, tamir ve destek hizmetleri vererek para kazanabilirsiniz.

İnternet Yayıncılığı

Her ne kadar genellikle gençlerin yer aldığı bir mecra olarak görülse de birçok emeklinin deneyimleri, bilgi birikimleri en çok ihtiyaç duyulan ve ilgi çekme olasılığı çok yüksek konulardan biri olarak sizi internet yayıncılığına teşvik edebilir. YouTube üzerinde bir kanal açarak akıllı telefonunuz ve bilgisayarınız üzerinden videolar hakim olduğunuz konulara dair video çekerek bunları yükleyebilir ve reklam gelirlerinden ek gelir sağlayabilirsiniz.