Emeklilere verilecek promosyon ödemeleri için emeklilerin bankalarla bir sözleşme imzalamaları şart. Ancak her emekli bankaya gidemediği için sözleşmelerin e-devletten imzalanmasına olanak verildi. 

Emeklilere 2018 yılı içinde Mart, Nisan ve Mayıs ayında ödenecek promosyon ödemleri konusunda bazı kolaylıklar getirildi. Buna göre promosyon ödemesi almak için bankayla imzalamaları gereken sözleşmeleri imzalamak üzere bankaya gidemeyen emekliler sözleşmeyi e-devlet üzerinden imzalayabilecek.

Emeklilere 450 TL’ye Varan Promosyon

Emeklilere 2018 yılının Ocak ayının başında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından bir müjde verilmişti. Buna göre emeklilere bankalar tarafından 450 TL’ye varan promosyon ödemesi yapılacaktı. Bu promosyon ödemelerinin yapılması için SGK, 16 banka ile protokol imzalamıştı. Emekliler bu habere sevindiler. Ancak bu promosyonu almaları için bir taahhütname imzalamaları şarttı.

Emekliler 2018 yılı içinde taahhütname imzaladıkları bankadan emekli maaşlarının tutarlarına göre promosyon alacaklar. Buna göre emeklilere 300 TL ila 450 TL promosyon ödemesi yapılacak. Ancak bu ödemeyi almak için emeklilerin bankalara bir taahhüt vermeleri şart. Buna göre emeklilerin bankaya emekli maaşlarını üç yıl boyunca başka bankaya taşımayacaklarına yönelik bir taahhüt vermeleri gerekiyor.

Promosyon Almak İçin Banka ile Sözleşme İmzalamak Şart

Emeklilere promosyon ödemelerinin yapılmasına 1 Mart itibariyle başlandı. Emekliler promosyon ödemelerini emekli maaşlarına ek olarak alacaklar. Emekli maaşlarının yattığı tarihte promosyonlar maaşlara ek olarak yatırılacak. Bankalar emeklileri üç yıl boyunca bankalarına bağlamak için promosyon ödemelerine ek avantajlar sunmaktalar. Bazı bankalar kefilsiz ihtiyaç kredisi kullandırmayı vadederken bazı bankalar da kredi kartına bonus yüklemeyi teklif etmekteler.

1000 TL’nin altında emekli maaşı olan emeklilere 300 TL promosyon, 1000 TL ila 2000 TL arasında emekli maaşı olan emeklilere 375 TL promosyon ve 2000 TL’nin üstünde emekli maaşı olan emeklilere 450 TL promosyon ödenecek. Emekliler promosyonlarını SGK ile protokol imzalayan 16 bankanın birinden alabilirler. Bunun için emekli maaşlarını o bankaya taşımaları ve taahhütname imzalamaları yeterlidir.

Sözleşme İmzalamak İçin Bankaya Gidemeyen Emekliler Ne Yapacak?

Şu anda binlerce emekli promosyon ödemelerini almış durumda. Ancak sağlık sorunları nedeniyle banka şubesine gidemeyen binlerce emekli var. Bu emekliler sağlık sorunlarının bir engel teşkil etmesi yüzünden banka şubesine gidip taahütnameyi yani sözleşmeyi imzalayamıyorlar. Bu emeklilere devlet bir çözüm sundu. Banka şubesine gidemeyen emekliler, imzalamaları gereken sözleşmeyi yani taahhütnameyi e-devlet üzerinden imzalayabilecekler.

E-devlet üzerinden imzalanabilen sözleşmeler elektronik sözleşmelerdir. Yani bu sözleşmeler elektronik ortamda imzalanabilmektedir. Promosyon ödemenizi almak için şubeye gidemiyorsanız e-devlet sayfasına e-devlet şifrenizle girerek gerekli taahhütnameyi imzalayabilirsiniz. E-devlet şifrenizi bilmiyorsanız internet bankacılığı şubesini kullanmanız mümkündür. Ancak bunun için internet şubesini kullandığınız bankanın sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu durumda internet bankacılığı şifrenizi ve parolanızı bilmeniz şarttır.