Birçok emeklinin ya da emekli olmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konu emeklilerin konut kredisi çekip çekemeyecekleri konusudur. Emekliler konut kredisi çekebilirler ancak bankalar böyle bir durumda emeklilerin varlıklarını göz önünde bulundururlar. Emeklilere konut kredisi verirken bankaların dikkat edeceği bir başka konu ise emeklilerin yaşlarıdır.

Bankalar için kredi imkanlarından yararlandırılma yaş aralığı genellikle 65 veya 75 yaş sınırını koymaktadırlar. Emekliler eğer ki bankaların koyduğu yaş sınırını aşmamışlarsa kredi kullanabilirler. Bankaların yaş sınırı koymasının ana nedeni sigorta şirketlerinin belli bir yaşın üzerine çıkan kişiler için sigorta yapmaya yanaşmamasıdır.

Eğer ki bankalar emeklilere sigortasız bir şekilde kredi verirse vefat durumunda borcu tahsil edemeyecektir. Bu nedenle bankalar verecekleri kredilerin geri dönüşümlerini garanti altına almak için kredi konusunda belli bir yaş sınırı koymaktadır.

Emeklilerin Bankalardan Konut Kredisi Kullanma Şartları Nelerdir?

Emeklilerin bankalardan kullanmak istedikleri kredide yaşadığı bir başka sorun ise emekli maaşının kredi vade tutarını karşılamaması durumudur. Bankalar konut kredisi vermeden önce mutlaka kişinin gelir durumuna bakmaktadırlar.

Kişinin bankadan kullanacağı kredinin aylık ödemesinin maaşının %70 ini geçmemesi gerekmektedir. Kısacası 1000 TL maaş alan bir kişi en fazla 700 TL ödemeli bir kredi çekme hakkına sahiptir. Eğer ki emeklilerin beraber yaşadığı hane halkından çalışan biri varsa kazancı bankaya ibraz edilerek kredi miktarı arttırılabilir. Emekliler için konut kredisi durumu değerlendirilirken bir başka önemli konu konutun değeridir.

Ekspertiz raporunda evin değeri bankaya bildirilerek bankanın verebileceği kredi limit kişinin maaş durumuna göre belirlenir. Bankalar evlerin ekspertizin vereceği fiyatın % 75 oranında kredi kullandırabilirler. Geri kalan % 25’lik oran kişinin kendisi tarafından sağlanmalıdır. Bu şartlar yerine geldiğinde bankalar emeklilere kredi imkanı vermektedir.