Kişinin kredi kullanması konusunda bankalar farklı pek çok kriteri değerlendirmeye almakta olup bu kriterler kullanılmak istenen kredi türüne göre de değişiklikler gösterebilmektedir. Bankaların en çok dikkat ettikleri kredi türü ise konut kredisidir. Konut kredisinin hem çok uzun vadeli olması hem de bankanın yüksek miktarlı kredi kullandırması nedeni ile yapılan değerlendirme süreci çok daha detaylıdır.

Ancak kişinin emekli olması ile kredi onayı alıp almaması arasında hiçbir ilişki yoktur. Burada önemli olan kredi kullanmak istiyorum diyen emeklinin kredi notu ortalaması ve aylık düzenli geliridir. Konut kredisi olduğu için burada baz alınan gelir aylık hane geliri tutarıdır. Yani emeklinin kendisinin yanı sıra eşinin ve hanesinde yaşayan yani ikematgahı aynı olan çocuklarının da gelir tutarları aylık hane gelirine dahil edildir.

Emeklinin kredi notu yüksek ise ve aylık ödemesi kredi geri ödemesini karşılıyorsa kredi onayı alınabilir. Aylık ödemesi 2 bin 500 liralık olan konut kredisi kullanmak isteyen kişinin aylık hane geliri en az 5 bin lira olmalıdır. Bu dengenin sağlanması yani konut kredisi aylık ödeme tutarının aylık belgelenebilir gelir tutarının yarısını geçmemesi durumunda kredi onayı alınması mümkündür. Burada emeklilerin dikkat etmeleri gereken bir diğer konu da konut kredisi yaş sınırı uygulamasıdır. Bu sınır bankalar arasında farklılık göstermekle beraber genelde 65 yaştır. Yani kişinin yaşı 50 ise en fazla 15 yıl vadeli konut kredisi kullanabilir.