Emekli Promosyonu Almak İçin Üç Yıl Taahhüt Şart

Borsa Ne İşe Yarar?

Emekli promosyonu almak için üç yıl boyunca ilgili bankadan emekli maaşınızı alacağınıza dair taahhüt vermeniz şart koşulmakta. Emekli promosyonu ayrıntıları için yazımızı okuyun.

Emekli promosyonlarının dağıtılacağına dair ilk haber 2017 yılının başında Çalışma ve ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan gelmişti. Buna göre 2017 yılının Mart ayında bankalar tarafından emeklilere promosyonlar dağıtılmaya başlanacak. Emekli maaşınızı aldığınız bankadan promosyonunuzu alabileceksiniz. Bu ödeme yılda bir kere yapılacak. Ancak bankalar promosyonları verirken emeklilerden bir konuda taahhüt istiyorlar. Bu taahhüt emekli kişinin emekli maaşını aynı bankada üç yıl boyunca tutması ile ilgili. Yani emekli kişi eğer promosyonu alırsa üç yıl boyunca emekli maaşını başka bankaya taşıyamayacak.

Emekli promosyonları emeklilere 2017 yılında verilecek. Bu promosyon ödemelerinin tutarları emeklilerin aldığı maaşın tutarına göre belirlenecek. Promosyonlar 300 TL ila 450 TL arasında olacak. Buna göre 1000 TL’nin altında emekli maaşı alan emekliye 300 TL, 1000 TL ila 2000 TL arasında emekli maaşı alan kişiye 375 TL ve 2000 TL’nin üstünde emekli maaşı alan kişiye ise 450 TL promosyon ödemesi yapılacak. Ancak dediğimiz gibi söz konusu ödemeleri alabilmeniz için öncelikle bankanıza, üç yıl boyunca emekli maaşınızı oradan alacağınıza dair bir taahhüt vermeniz gerekiyor. Bunun için de bir taahhütname imzalamanız şart.

Emeklilerin yaşadığı en büyük sorun emekli maaşlarının düşük olmasıdır. Bu yüzden emekliler sık sık nakit paraya ihtiyaç duymakta ve bankalardan kredi talep etmektedirler. Bu promosyon ödemesi her ne kadar kulağa iyi gelse de emeklileri tatmin etmeyebilir. Üstelik emekli maaşlarını üç yıl boyunca taşıyamamaları emeklileri zora sokabilir. Çünkü çoğu banka yıl boyunca farklı dönemlerde emekli maaşını getiren emeklilere avantajlı kredi vermektedir. Eğer bu taahhütnameyi imzalarsanız işte bu gibi kredi kampanyalarından yararlanmanız mümkün olmayacaktır. 300 TL promosyon için 375 TL promosyon için ya da 450 TL promosyon için bu taahhüdü vermenin sizin için avantajlı olup olmadığına yine siz karar vermelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Tutuklandı

Emeklilere promosyon ödemesi yapılacağı Çalışma ve ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından açıklandığından bu yana emekliler bankaların koşullarının neler olacağını öğrenmeyi beklemektedirler. İlk etapta bankalar çok fazla koşul öne sürmüşlerdi. Bu koşullar emeklileri zora sokabilirdi. Bankalar emeklilerin bir otomatik fatura ödeme talimatı vermelerini, bir kredi kartı almalarını ve bir kredili mevduat hesabı açmalarını istemişlerdi. Bunların tümü emeklilere çok ağır gelen koşullardı. Ayrıca bankaların verdiği promosyon ödemeleri için bunların tümüne değip değmeyeceği de tam bir tartışma konusu olmuştu. Neyse ki daha sonra bankalarla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görüştü ve koşullar bire indirildi. Buna göre sadece emekli maaşı aldığınız bankaya maaşınızı üç yıl boyunca oradan alacağınızı taahhüt ettiğinizde promosyon ödemenizi alabileceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.