Emekli Promosyonu Almak Avantajlı Mı?

Borsa Ne İşe Yarar?

Emekli promosyonu almanın avantajlı olup olmadığı konusunu merak eden çok sayıda emekli vardır. Emeklilere bankaların promosyon vereceği haberinin çıkmasından bu yana emekliler bu soruyu sormaktadırlar. 

Emekli promosyonu almanın avantajlı olup olmadığı konusunda soru soran çok sayıda emekli vardır. Bunun nedeni emeklilere promosyon verileceğinin açıklanması ve bu promosyonu almak için emeklilerin bir taahhütname imzalamasının gerekli olmasıdır. Emekliler taahhütname imzalayarak promosyon almaları hâlinde avantajlı duruma düşük düşmeyeceklerini merak etmektedirler.

Emekli Promosyonu Almak İçin Taahhütname

Emeklilere promosyon ödemesinin bankalar tarafından yapılacağı ve SGK’nın bu amaçla 16 banka ile protokol imzaladığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından duyurulmuştu. Bu haberi alan emekliler sevinmişti. Ancak promosyonu almak için bir koşul aranmaktaydı. Bu da emeklilerin bir taahhüt imzalamalarıydı. Bu taahhütnamede emekliler, emekli maaşlarını üç yıl boyunca başka bankaya taşımayacaklarına ilişkin taahhüt vermekteydiler. Bu da emeklilerin üç yıl boyunca aynı bankaya bağlanması anlamına geliyordu.

Emeklilere verilecek promosyonun tutarı da her emekli için farklı bir anlam taşımakta. Çünkü emeklilere verilecek promosyonun tutarı emeklilerin aldığı maaşın tutarına göre belirlenmekte. Bu da emeklilerin avantaj sağlayı sağlamadığı konusunda yeni fikirler doğurmakta. Nakit paraya ihtiyacı olan emekliler için bu promosyon çok anlam taşımakta iken, emekli maaşı biraz daha yüksek olan ve nakit paraya çok ihtiyacı olmayan emekliler için bu promosyon çok anlam taşımamakta.

Emekli Promosyonu Ne Kadar?

Bankalar emeklilere verilecek promosyonu hesaplarken emekli maaşlarını dikkate alıyor. Buna göre emekli maaşı 1000 TL’nin altında olan emekliye 300 TL promosyon ödenirken, emekli maaşı 1000 TL ila 2000 TL arasında olan emeklilere 375 TL promosyon ödeniyor. Bununla birlikte 2000 TL’nin üstünde emekli maaşı olan emeklilere 450 TL promosyon veriliyor. Promosyonlar emekli maaşına ek olarak veriliyor. Ancak dediğimiz gibi sadece taahhütnameyi imzalayan emekliler bu promosyonu alabiliyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   2018 - 2019 Yılında En Uygun Kredi Paketleri Hangileridir ?

Emekli promosyonunu almak için emeklilerin taahhütname imzalamalarının şart olması bankaları da emeklilere farklı teklifler sunmaya itti. Bankalar, emeklileri kendi bankalarına çekmek için onlara çok farklı tekliflerde bulunuyorlar. Bu teklifler daha yüksek promosyondan kefilsiz ihtiyaç kredisi alma olanağına, indirimli kasa kiralama avantajından kredi kartına bonus yüklemeye kadar çok çeşiti olabiliyor. Bu durumda avantaj sahibi olan tarafın emekliler olduğu söylenebilir.

Emekliler Daha Mı Avantajlı?

Bankaların, emeklileri kendi bankalarına çekmek için onlara bu kadar çok teklif ve avantaj sunmaları elbette emeklilerin daha avantajlı olduğunu gösterir. Ancak elbette emeklilerin, maaşlarını taşıyacakları ve promosyon alacakları bankayı seçmeleri kendilerine kalmıştır.

Bankaların arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız sizin için en avantajlı teklifi yapan bankayı seçmeyi deneyebilirsiniz. Eğer krediye ihtiyacınız varsa kefilsiz kredi veren bankayı seçmelisiniz. Eğer kiralık kasaya ihtiyacınız varsa kasa kiralama ücretlerinde indirim yapan bankayı seçmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.