Emekli olmak isteyen kişilerin yaşadıkları sorunlardan biri de emeklilik yaşlarının ve çalışma yıllarının dolmasına rağmen emekli olmak için gereken prim gün sayısını dolduramamaktır. Bu durumda emekli olmak istiyorum diyen kişilerin emeklilik borçlanması olarak bilinen prim borcunu peşin ödemektir.

Ancak tutar son derece yüksek olduğu için elinde nakit birikimi bulunmayan kişiler emeklilik kredisi olarak ta bilinen ihtiyaç kredisi türlerine yönelmektedir. Emeklilik kredisi ile normal ihtiyaç kredisi paketlerini ayıran en önemli farklardan biri de bu kredilerin çok daha uygun koşullarda kulandırılmasıdır. Normal ihtiyaç kredisi paketleri için bankalar ihtiyaç kredisi faiz oranları rakamlarını daha yüksek tutarken emekli olmak için kredi kullanmak isteyen kişilere daha uygun kredi faiz oranları sunulmaktadır.

Emekli olmak için kredi veren bankalar 2016 yılında yaşanan yoğun rekabete bağlı olarak faiz oranları için daha uygun rakamlar sunarken yine bu kredilerde onay alınması çok daha kolaydır. Çünkü banka emekli olan kişinin toplu para alması durumunda kredinin hemen kapatılması ya da emekli maaşı bağlanınca kredinin daha kolay ödeneceğini düşünür.