Emekli Memura İkramiye Müjdesi

Emekli olan memurlara ikramiye müjdesi geldi. 30 yılın üstünde kamuda çalışan memurlar fazla çalıştıkları süre için de ikramiye alacaklar. Daha önce memurlar 30 yılın üstünde çalışsalar da sadece 30 yıllık süre için ikramiye alıyorlardı. Emekli memura ikramiyenin hangi koşullarda verileceği konusunda detaylı bilgi almak için yazımızı okuyun.

30 yıl boyunca kamu dairelerinde çalışan ve emekli olunca daha fazla çalışmış olsa dahi sadece çalıştığı 30 yıllık süre üzerinden emekli ikramiyesi alan memurlar mağduriyet yaşıyordu. Emekli memurların bir kısmı söz konusu mağduriyetin dikkate alınması için konuyu mahkemeye taşımıştı.

Devlet bu mağduriyeti göz önüne aldı ve bu konuda düzenlemeler yaptı. Artık 30 yıldan fazla süreyle kamu dairelerinde çalışan memurlar fazla çalıştıkları süre için de emekli ikramiyesi alacaklar. Konunun ayrıntılarını öğrenmek için yazımızın devamını okuyun.

Emekli Memura İkramiye

Memurlar bildiğiniz gibi ne kadar süreyle kamu dairelerinde çalışmış olurlarsa olsunlar emekli ikramiyesi alacakları zaman sadece çalıştıkları 30 yıllık süre göz önüne alınıyordu. Bu durum memurlar için bir mağduriyet oluşturuyordu. Yani bu emekli maaş ikramiyesinin hesaplanma şekli haksız bir şekilde yapılıyordu. Sonunda genel kurul konuyu kanun tasarısı görüşmelerine taşıdı.

Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı görüşmelerinde torba yasası paketlerine ilişkin görüşmeler de yapıldı. Sonuçta memurların 30 yıldan fazla icra ettiği tam hizmet yılı için de ek ikramiye ödenmesine yönelik kanun maddesi kabul edildi. Böylece memurlar 30 yıldan sonra çalıştıkları her yıl için emekli ikramiyesi alacaklar.

Eğer 30 yıldan fazla çalışıp emekli olan ve 30 yıldan sonra çalıştığınız yıllar için emekli ikramiyesi almayan bir memursanız söz konusu kanunun yürürlüğe girdiği günden sonraki bir yıl içinde çalıştığınız fazla yıllara yönelik emekli ikramiyenizi almak için başvuru yapmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   24 ay vade oranları ile 10.000 tl kredi veren bankalar

Eğer 7.500 TL’ye kadar alacağınız ikramiye varsa bu ikramiyeniz üç ay içinde size ödenecektir. Ancak alacağınız ikramiye 7.500 TL’yi aşıyorsa bu durumda 7.500TL’den kalan tazminatınız size faizinin hesaplanmasının ardından birinci ödemenizi aldığınız aydan sonra gelen ay içinde ödenecektir.

Yazımızda emekli memurların bu konuyu mahkemeye taşıdığını belirtmiştik. Eğer yasa yürürlüğe girmeden önce 30 yıldan fazla çalıştığınız yıllar için emekli ikramiyesi almak amacıyla başvuru yaptıysanız ve fakat bu konuyu mahkemeye taşımadıysanız kanunun uygulamaya konulduğu günden itibaren emekli ikramiyenizi almak için başvuru yapmış sayılacaksınız.

30 yıldan fazla çalışmış ve fakat 30 yıllık süre için ikramiye almış ve ölmüş bir memurun hak ettiği ikramiyeyi memurun mirasçıları alabileceklerdir. Eğer 30 yıldan fazla süreyle çalışmış ve fazla çalıştığınız sürenin ikramiyesini alamamış ayrıca konuyu mahkemeye taşımış bir memursanız siz de kanunun yürürlüğe girdiği gün başvuru yapmış ve dava açmamış memurlar gibi başvuru yapmış sayılacaksınız ve ikramiyenizi alabileceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.