Emeklilerin maaşları üzerine son zamanlarda çeşitli spekülasyonlar ortaya atılmıştı. Emekli maaşları konusunda yapılacak olan zamlar gündeme gelmişti. Temmuz ayı itibariyle SSK ve Bağkur emeklileri için yıl boyunca artan enflasyon oranı kapsamında bir zam yapılacağı bu zam oranının ise yüzde 4 olarak belirlendiği açıklanmıştı. Ancak emekli maaşlarının daha fazla artırılması ve geçim sıkıntısının önüne geçilmesi için çeşitli istekler öne sürülmüştü.

Sözcü gazetesi yazarı Sezgin Özcan yapmış bir açıklama sonrasında emeklilerin dikkatini çekmeyi başardı. SSK ve Bağkur girişli olan çalışanların emeklilik sırası geldiği zaman hangi kurumdan emekli olacaklarını seçebilecekleri açıklandı. Bunun üzerine emekli maaşlarının hangi kurum içerisinde daha fazla olduğu konusunda çeşitli tartışmalar gündeme geldiği için kişinin bu seçimi yapabileceği gündeme getirildi.

Emekli maaşlarının hangi anlamda fazla olacağı çalışma koşulları ve yıl farkı olarak en ince ayrıntısına kadar hesaplanması gerektiği açıklanırken farklı bir kurumdan giriş yaparak daha fazla emekli maaşı alabilmek için şartlara uyum sağlandığı takdirde farklı bir kurumdan emekli olunabileceği açıklandı.

Bu durumda beklenilenden daha fazla emekli maaşının alınabileceği mümkünken bu konuda uzman bir yetkili yardımıyla hesaplamanın ince ayrıntılarıyla yapılabileceği ifade edildi. Bu konuda emekli olmak isteyenler için bir umut ışığı yakılmışken durumun şimdiden heyecan yarattığı konuşuluyor.