Emekli maaşı promosyon çalışmalarında sona gelindi. Sosyal Güvenlik Kurumu ile bankalar arasında sürdürülen uzun müzakereler sonucunda emekli maaşlarını bankalardan alan memur emeklileri, SGK emeklileri ve Bağ-Kur emeklilerine promosyon verilmesi konusunda uzlaşmaya varıldı.

Emeklilere maaş promosyonu verilmesi konusunda ortak zeminde buluşan bankalar bu promosyonun nasıl verileceği konusunda anlaşmaya çalışıyor. Maaş promosyonu için 3 yılda bir ödeme yapılması kararlaştırılırken tartışılan kısım ise bu tutarın sözleşme imzalar imzalamaz tek bir seferde mi yokta 3 yıl boyunca yıllık taksitler halinde mi ödeneceği konusunda yaşanıyor.

Emekliler bu tutarın tek bir seferde peşin olarak ödenmesini talep ederken bankalar ise yıllık taksitler halinde yatırılmasını istiyor. Emekli promosyonu için ödenecek olan tutarın ise alınan emekli maaşına bağlı olarak değişmesi beklenirken en az 200 lira en fazla ise 300 lira olması öngörülüyor. Senelik olarak ödenecek olan bu tutarın 3 yıllık peşin ödenmesi durumunda emekliler bir seferde ödeme yapılması halinde 600 lira ya da 900 liralık bir tutarı nakit olarak alacakları anlamına geliyor.