Elon Musk, son zamanlarda çılgın fikirleri ve aya Tesla Marka otomobili göndermesi ile oldukça gündemde. Türkiye’ye gelmesi Anıtkabiri ziyaret etmesi ve bu konuda twitler atması ile Türk takipçilerinin gönlünü kazanan Elon Musk’ın adı twitterda yasaklandı. Peki neden, Elon Musk twitter’da neden yasaklandı?

Elon Musk Twitter’da nasıl ve neden yasaklandı?

Facebook data skandalı patlamış, facebook kurusucu Mark Zuckerberg tüm kamuoyu önünde özür dilemişti. Bu skandaldan sonra bir çok kişi Facebook hesaplarını tamamen kapattı. Elon Musk da bu data skandalından sonra facebook  hesaplarını kapatmıştı. Kendi hesapları yanında Tesla ve Space X gibi kendi şirketlerinin de facebooktaki hesaplarını kapattı. Bunun ardından en aktik kullandığı sosyal medya kanalı twitter oldu.

Neredeyse bütün iletişimini twitter üzerinden yürüten Musk’ın ismi kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmaya başlandı. Özellikle kripto para ve benzeri işler yapan korsanlar Twitterda görünen  ismini Elon Musk yaptıktan sonra kendilerini Elon Musk gibi göstererek takipçilerine sahte linkler, korsan web siteleri göndermeye başladı. Bu şekilde bir çok kişi internet korsanları tarafından dolandırıldı.

Twitter’da parodi hesap olarak bir çok ünlünün adı ile hesap açmak mümkün . Hesap onaylı olmasa bile takipçiler bu kişinin gerçek olup olmadığını bilemez. Ancak yapılan bu güncelleme ile Elon Musk ismine yasak geldi. Herhangi bir kişi bu kullanıcı adını hiç bir şekilde kullanamıyor. Kullanmak istediğinde ise captcha, telefon numarası doğrulaması ve insanlık testi isteniyor. Çoğunlukla Elon Musk ismi ile botlar tarafından hesaplar açıldığı için bu yöntemler botları durdurabiliyor.

Önceden açılmış ve onaylı olmayan Elon Musk adındaki twitter kullacıları anında bloke ediliyor. Gerçekten ismi Elon Musk olan biri varsa bunu doğrulaması gerekiyor.

Twitter Bot Hesapları Temizledi

Geçtiğimiz günlerde Twitter bot hesapları, parodi hesapları, kullanılmayan eski ve fake hesapları temizlediğini duyurdu. Hatta öyle ki bir çok ünlünün takipçi sayılarında bile oldukça ciddi düşüşler meydana geldi. Özellikle kripto para botları twitter üzerinde bir anda milyonlarca kişiye ulaşabiliyor. Bu linke tıklayan insanlar ise kripto para hesapları için ulaşılabilir hale geliyor. Twitter bot hesap temizliğini özellikle bu kripto para korsanları tarafından çalıştırılan botları silmek için yaptı.

Kullanıcılarını güvenliğini fazlası ile önemseyen twitter, facebook vakasından sonra bu işi daha ciddi bir şekilde değerlendiriyor. Geçtiğimiz aylarda Twitter, Smyte isimli bir siber güvenlik şirketini satın aldı. Milyonlarca kişi tarafından kullanılan bu ağı güvenli tutabilmek için elinden geleni yapıyor. Çünkü twitterda korsan linkler ve bot hesaplar ile çok fazla insanın canı sıkılmış durumda.