Elektronik Ürünlere Yüzde 15 Zam Geldi

Elektronik ürünlere yüzde 15 zam yapıldı. Türk Lirasının Dolar ve Euro karşısında değer kaybettiği son aylarda yurt dışından ithal edilen elektronik cihazlara zam yapılması kaçınılmaz bir hâle geldi. Elektronik ürünlere yapılan zammın ayrıntılarını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Son aylarda döviz kurlarının üst üste rekorlar kırması sonunda piyasaya yansımaya başladı. Her ne kadar yüksek döviz kuru sorununa çözüm geldi şeklinde haberler çıksa da hükümet ithal ürünlere zam gelmesini engelleyemedi. Özellikle bankaların faizleri yükseltmeyeceği ve şirketlerin bankaya olan borçlarını ödemeleri konusunda destek yapılacağı söylense de ithal edilen ürünlere zam gelmesini engelleyen bir çözüm sunulamadığı ortada.

Türkiye elektronik ürünler üretse de pek çok cihazı yurt dışından alıyor. Bu cihazların başında bilgisayar, akıllı telefon ve çeşitli ev aletleri bulunuyor. Bunlara yüzde 15 zam yapılırken televizyona %10 zam gelmesi söz konusu.

USD/TL Kurunun Zamlara Etkisi

Teknolojik market yöneticileri elektronik ürünlere yapılan zam konusunda açıklamalar yaptı. Buna göre eğer dolar Türk Lirası karşısındaki değer artışını sürdürürse elektronik ürünlere daha fazla zam yapmak kaçınılmaz olacak. Yani bunlara satıcılar zam yapmak zorunda kalacaklar. Aslına bakarsanız zaten vatandaşların tümü Türk Lirasının değer kaybetmesi nedeniyle tüm ürünlerin fiyatlarında bir artış beklemekteydiler. Ancak görülen o ki asgâri ücrete yapılan zamla ürünlere gelen zam arasında çok büyük uçurumlar var.

İnsanların alım güçleri düşerken fiyatlar artacak ve ekonomi büyük ölçüde zarar görecek. Bu zam konusunda teknolojik market yöneticileri ayrıca dövizdeki artışın tüketici elektroniği ürünlerine yansımasının kaçınılmaz olduğunu da belirttiler. Bu fiyat artışının sebebi ilk alıcının yaşadığı ithalat sıkıntısına bağlandı. Yani satıcılar tedariklerini Türk Lirası ile yapmaktalar. Ancak tedarikçi firmalar kur artışlarını fiyatlarına yansıtmak zorunda kalıyorlar. Bu da raflardaki ürün fiyatlarının aşama aşama artmasına sebep olmakta.

Zamdan Etkilenen Elektronik Ürünler

Zamdan etkilenen elektronik ürünlerin başında akıllı telefonların, bilgisayarların, televizyonların ve ev aletlerinin olduğunu söyledik. Bildiğiniz gibi Türkiye’de bu ürünler üretilse de tüketicilerin beğendiği, ilgilendiği ve satın almak istediği cihazlar bulunuyor. Ayrıca zaten vatandaşlar kredi kartları olsa da bu cihazları taksitle satın alamıyorlar.

Taksitlerin engellenmesinin sonrasında tüketiciler zaten akıllı telefonları tarifelere ek ücretlerle satın almaktaydılar. Üstelik tarifeye ek şekilde satın alınan bu cihazları zaten GSM operatörleri normal fiyatları üzerinden değil çok daha yüksek tutarlar üzerineden vermekteydiler.

Şimdi bu ürünlere zam yapılması sonucunda tüketicilerin zaten zorlanan bütçesi iflas edecek. Yani tüketiciler artık akıllı telefonlara, bilgisayarlara ve diğer tüm elektronik cihazlara camekanın arkasından bakmakla yetinecekler. Akıllı telefon almak için kredi çekmek konusuna değinmiyoruz bile

Ekonomide meydana gelen olumsuz gelişmeler 2017 yılının ilk ayında kendini göstermeye başladı. Elektronik ürünlere zam gelmesinin ardından yine tüketiciyi etkileyecek fiyat artışlarının yaşanması bekleniyor. Ancak bankaların faiz oranlarını artırıp artırmayacakları hâlâ merak konusu.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.