Elektrik Borcu Olan Çiftçiye Destek Yok

Borsa Ne İşe Yarar?

2017 yılında çiftçilere yapılması planlanan Tarımsal Destek Ödemesi elektrik borcu olan çiftçiye yapılmayacak. Bu karara ilişkin uygulama tebliği Resmî Gazetede yayımlandı ve uygulamaya kondu. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çiftçilere destek veriyor. Bu destek 2000 yılından beri her yıl Tarımsal Destek Ödemesi adı altında yapılıyor. 2017 yılında da devlet bu destekleri vermeye devam edecek. Ancak bu yıl elektrik borcu olan çiftçinin destek alamaması söz konusu. Yüksek kayıplı elektrik dağıtım şirketleri kapsamına giren altı ilde üretim yapan ve tarımsal sulama elektrik borcu olan çiftçiler borçlarını ödemeden Tarımsal Destek Ödemesi alamayacaklar.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın elektrik borcu olan çiftçilere ödeme yapılmayacağına ilişkin kararı Resmî Gazete’de yayımlandı. Yüksek kayıplı elektrik dağıtım şirketlerinin bulunduğu iller Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak şeklinde sıralanmakta. Eğer bu illerde bulunan çiftçilerin elektrik borcu varsa bu çiftçilere Tarımsal Destek Ödemesi verilmeyecek. Bu ödemelere bloke konulacak.

Yüksek kayıplı elektrik dağıtım şirketlerinin bulunduğu illerde bulunuyorsanız ve elektrik borcunuz varsa Tarımsal Destek Ödemenize bloke konulacaktır. Bitkisel üretim destekleme hak edişinizi alabilmeniz için şirketin, sizin borcunuzun olmadığını ve  borcunuzu ödediğinizi bankaya bildirmesi gerekecektir. Şirket bu bildirimi yaptıktan sonra Tarımsal Destek Ödemesi üzerindeki bloke kalkacaktır destek ödemesi ve hak sahibine yani size verilecektir. Şirketler borçlulara ait bilgilerin ve bu kişilerin borçlarının yer aldığı listeleri ödemelerin yapılacağı tarihten en geç üç gün önce bankaya bildirecektir.

Tarımsal Destek Ödemesi çiftçileri biraz olsun rahatlatan destek ödemeleridir. Bu ödemeler 2000 yılından bu yana gelişerek ve genişleyerek gelmiştir. Ayrıca her yıl bu desteğe yenileri eklenmiştir. Devlet çiftçilere Tarımsal Destek Ödemesi ile destek olmakta ve onların iyi üretim yapmalarını sağlamaktadır. Ödemeler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Ne kadar destek ödemesinin yapılacağı bu bakanlık tarafından belirlenmektedir. Buna göre bakanlık tarla, gübre, mazot, mısır, fındık, çay faaliyeti gösteren üreticilere Tarımsal Destek Ödemesi yapmaktadır. Bu destek çok önemlidir. Zira çiftçiye ödenen Tarımsal Destek Ödemesi sayesinde çiftçi ve üretim ayakta kalmaktadır.

Tarımsal Destek Ödemesi çiftçilerin Ziraat Bankası hesaplarına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yatırılır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, söz konusu illerde elektrik borcu olan çiftçilerin ödemelerine bloke konulacak ve bu çiftçiler ödemelerini ancak borçlarını kapattıktan sonra alabileceklerdir. Ödemeler çiftçilerin hesap numaralarının son rakamlarının tek ya da çift olmasına göre sırayla yapılacaktır. 2017 yılında yapılacak Tarımsal Destek Ödemelerinde yüzde 50 mazot desteği bulunmamaktadır. Ancak bu yılki ödemelere yüzde 10,02 oranında zam yapılmıştır. Ayrıca bu destekten yararlanmak için Çiftçi Kayıt Sistemi ÇKS)’ne kayıt olmak zorunludur. Son olarak bu yıl ilk Tarımsal Destek Ödemelerinin Mart ayında yapılacağını da not edelim.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.