Kredi kartına yapılan taksit yapılandırmasının ardından artık ne yazık ki elektronik, dekorasyon, mobilya ya da beyaz eşya alışverişlerinde ne yazık ki 9 aydan fazla taksit yapılamıyor. Bu durumda da tüketiciler, yüksek meblağlı alışverişlerde senetli ya da elden taksitle alışveriş seçeneğini tercih ediyorlar. Son dönemde mağazalarda yeniden popüler olan elden taksitle alışveriş, cep telefonu ya da bilgisayar gibi elektronik alışverişlerde genellikle kefil göstererek yapılıyor.

Evkur gibi mobilya, beyaz eşya, cep telefonu ve elektronik ürünlerin satıldığı alışveriş mağazalarında, 36 aya varan elden taksit imkanı sunuluyor. Bu ödeme seçeneği; cep telefonu, koltuk takımı ya da bilgisayar gibi eşyaları satın almak için kredi kartı limiti yeterli olmayan ya da kredi çekmek için kredi notu düşük olan tüketiciler tarafından sıkça tercih ediliyor. Eğer kredi notunuz düşükse, senetli alışveriş yerine, güvenilir mağazalardan elden taksitle alışveriş imkanını değerlendirebilirsiniz.

Eğer dekorasyon ürünleri ve mobilya alışverişlerini tercih edecekseniz, birçok mağazada kefil göstermenize gerek kalmadan taksitli alışveriş yapmanız mümkün. Bu tür mağazalarda, 36 aya varan taksit imkanı sunulması da tüketicilerin bu mağazaları tercih etme sebepleri arasında yer alıyor. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken bir nokta, bu tarz mağazaların elden taksit alışverişlerinde uyguladıkları faiz oranları. Örneğin bir elektronik mağazasında kredi kartı ile 1500 TL’ye alabileceğiniz bir cep telefonunu, elden taksitle alışveriş yaparak satın almanız durumunda ödeyeceğiniz toplam tutarı 2000 TL’yi bulabilir.