Eksper hesaplaması satın almak istediğiniz konut için bankadan kredi talep ettiğinizde karşılaşabileceğiniz bir kavramdır. Eksper hesaplaması hakkında bilgi almak için yazımızı okuyun.

Bir konut mu almak istiyorsunuz? Bankanız ekspertiz raporu mu istedi? Bu durumda eksper, ekspertiz ve eksper hesaplaması kavramlarıyla tanışmanız gerekmekte. Bu hesaplama konut kredisi almak istediğinizde uzmanlar tarafından yapılan ve bankanın size ne kadar kredi verebileceğini ortaya çıkaran bir işlemdir.

Ekspertiz raporu konut kredisi almak istediğinizde mutlaka çıkarılması gereken bir rapordur. Çünkü bankalar, kredi çekerek konut sahibi olmak isteyen müşterilere ne kadar kredi vereceklerini ya da kredi verip vermeyeceklerini ekspertiz raporuna göre belirlerler. Bunun için de eksper hesaplaması yapmak şarttır. Siz de bankalardan kredi çekerek konut sahibi olmak istiyorsanız eksper hesaplamasının nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyun.

Ekspertiz Raporu Nedir?

Eksper sözcüğünü daha önce duymuş olmalısınız. Bu sözcük aslında İngilizcedir ve uzman anlamına gelmektedir. Yazımızda söz edeceğimiz uzmanların alanı, konutların satış fiyatlarını belirlemek yani söz konusu konutların ne kadar ettiğini bulmaktır. Bu uzmanlar karar verirler, değer biçerler, değerlendirirler ve yorumlarlar.

Ekspertiz ise yine İngilizce bir sözcüktür. Bu sözcük, eksperin yaptığı işi ifade etmek amacıyla kullanılmaktadır. Yani ekspertiz sözcüğü uzmanların gayrimenkulün değerini bulmak için yaptıkları incelemeleri ve piyasa araştırmalarını ifade etmektedir. Bu araştırma ve incelemeler sonucunda uzman kişi bir rapor çıkarır. Bu raporda gayrimenkulün değerini piyasaya göre oluşturur. İşte uzman kişinin söz konusu konutun değerini piyasaya göre belirlerken yaptığı hesaplamaya eksper hesaplaması adı verilir. Daha sonra bu rapor bankaya sunulur ve banka müşteriye ne kadar kredi verebileceğini ya da kredi verip vermeyeceğini belirler.

Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir?

Bankalardan kredi çekerek konut almak istediğinizde banka teminat olarak uzmanlar tarafından hazırlanmış ekspertiz raporlarını kabul eder. Bu yüzden bu raporlar çok önemlidir. Çünkü bankalar verecekleri kredi limitini belirlerken ekspertiz raporunu göz önüne alırlar. Üstelik banka kredi verirken bu konutu ipotek etmektedir.

Uzmanlar konutların eksper hesaplamasını yaparken konutlara ait pek çok özelliği dikkate almaktadırlar. Bunlardan bazıları konutun yaşı, konumu, piyasa değeri, ipotek, şerh ve irtifak hakları, fiziki durumu ve alt yapısı, imar durumu, açık adresi ve inşaat maliyetidir. Elbette konutun metrekare hesabı da bu hesaplamalara dahil edilmektedir.

Satın almak istediğiniz konutun ekspertiz raporu çıkarıldıktan sonra banka size bu konut için kredi verip vermeyeceğini söyler. Eğer kredi çıkarsa banka ekspertiz ücretini müşteriden almaktadır. Bu ücret bankadan bankaya değişmekle birlikte genellikle 600 TL ve 800 TL arasında değişmektedir.

Ancak banka ekspertiz raporunu gördükten sonra istediğiniz konut için size kredi vermeyebilir. Yani bankanın satın almak istediğini konut için size kredi vereceği konusunda bir garanti yoktur. Eğer konut için kredi talebiniz onaylanırsa bu durumda ekspertiz raporunda belirtilen konut fiyatının yüzde 75’ine kadar kredi almanız mümkündür.