Ekmek fiyatlarına yeni düzenlemeler getiriliyor. Buna göre artık ekmek fiyatlarını fırıncılar odası değil devletin oluşturacağı bir komisyon belirleyecek.

Ekmek fiyatlarının yeniden düzenlenmesi söz konusu. Bildiğiniz gibi sebze ve meyve fiyatlarının düzenlenme işi alınan bir karar ile Rekabet Kurumu’na verilmişti. Yani sebze ve meyve fiyatlarının Rekabet Kurumu aracılığıyla denetlenmesine karar verilmişti. Bu kararın ardından devletin ekmek fiyatlarının düzenlenme işine de el attığı görüldü. Artık ekmek fiyatları fırıncılar odası tarafından değil devletin oluşturacağı yeni bir komisyon tarafından belirlenecek.

Ekmeğin Fiyatı Tek Merkezden Belirlenecek

Ekmeğin fiyatı devletin aldığı bir karar üzerine artık tek bir merkezden belirlenecek. Bu merkez, devletin oluşturacağı yeni bir komisyon olacak. Böylece fırıncılar odasının ekmeğin fiyatını belirlemek konusunda herhangi bir karar yetkisi kalmayacak. Türklerin temel gıda maddesi olan ekmeğin fiyatının düzenlenme işinin bir merkeze verilmesinin yaratacağı etki merakla bekleniyor.

Ekmek fiyatlarının düzenlenme işi konusunda yeni bir model üstünde çalışıldığı haberini Maliye Bakanı Naci Ağbal verdi. Buna göre çalışmalar başlamış durumda. Ancak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yaptığı açıklamalara göre kararı verecek komisyonda kimlerin bulunacağı ve fiyatların düzenlenmesi konusunda nasıl karar verileceği gibi unsurlar henüz sonuçlanmış değil. Komisyonu oluşturma çalışmaları şu an için devam etmekte.

Komisyonun Nasıl Olacağı Henüz Belli Değil

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik komisyonun ne şekilde ve nerede oluşturulacağının belli olmadığını söyledi. Buna göre komisyonda kimlerin yer alacağının belli olmadığı gibi komisyonun sadece Ankara’da mı yoksa illerde mi oluşturulacağı da henüz belli değil. Çelik, bu konuda şöyle açıklamalar yaptı.

“Merkezde, Ankara’da bütün sivil toplum kuruluşlarının yani esnaf odalarının, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin katılımıyla bir yapının oluşması mı doğru olur, yoksa illerdeki bu yapının olması mı doğru olur şeklindeki çalışmamız şu anda hem fırıncılar odasıyla ve esnaf odasıyla devam ediyor; hem de gıda komitesinde bu konu gündeme geliyor.”

Fırıncılar Odasının Ekmek Fiyatlarının Düzenlenmesi Hakkındaki Yorumu

Devletin, ekmek fiyatlarının tek merkezden düzenlenmesi konusundaki çalışmaları fırıncılar odasını da yetkisiz bırakacak. Ancak İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer tek merkezden fiyat düzenlenmesi işini desteklediğini söyledi. Ayrıca Özer, taban fiyat önerisinde de bulundu. İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Özer, şunları söyledi:

“Tek merkezden belirlenirken ekmek fiyatının, taban fiyatının belirlenmesi lâzım. Bakkal ve bayilere satış fiyatının belirlenmesi lazım, çünkü ekmekte en büyük vurgunu bakkal bayilerin dışında zincir marketlerin yüzde 35-40’lara varan kar marjları belirlemektedir.”

Devletin verdiği bu kararın ve yakın zamanda oluşturulacak komisyonun fiyat düzenlemelerinin tüketiciyi nasıl etkileyeceğini bekleyip göreceğiz. Ekmeğin fiyatı illere ve ilçelere göre değişmekte. Ancak şu anda İstanbul’da 250 gram ekmek 1,25 TL iken Ankara’da 1,10 TL İzmir’de ise aynı ekmek 1,25 TL’ye satılmakta.