Günlük hayatımızın vazgeçilmezi, bütçe planlamalarının bir parçası haline gelen kredi kartları, artık üniversite öğrencileri dahil, 18 yaşını doldurmuş herkesin elinde. Aslına bakarsanız bir kredi kartı sahibi olmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmiyor. Anne ve babalar, kendi kredi kartları üzerinden çocuklarına ek kart çıkararak onları da kredi kartı ile alışverişe alıştırıyor ve kredi kartına bağımlı bir nesil yetiştiriyor. Bu konuya başka bir yazımızda detaylı olarak değineceğiz. Bu yazımızda ise ek kart ile kredi kartı arasındaki farklar nelerdir, onlardan bahsedeceğiz…

Kredi kartı; bankaların en çok kullanılan kredili ürünlerinden biridir. Tüketicilere nakit yerine ödeme yapabilecekleri, ödeme ertelemeli ya da alışveriş tutarı üzerinden taksitli alışveriş yapma olanağı sunan kredi kartlarının kullanımının bu kadar yaygın olmasının en büyük nedeni bize sağladığı avantajlar. Bununla birlikte, kartın asıl sahibinin belirlediği bir limit oranında yakınlarına verdiği ek kart, kredi kartının sahip olduğu tüm avantajlara sahip bir karttır.

Kredi kartı ile ek kart arasındaki farkların en belirgini, birinde limitin banka tarafından, diğerinde ise kartın asıl sahibi tarafından belirlenmesidir. Kredi kartını kullanan kişi, kartın ödeme günü geldiğinde var olan borcu ödemekle yükümlüdür. Ek kartta ise kartı kullanan kişi bu borcu ödemekle yükümlü değildir. Ek kartın borç ödemeleri de yine kredi kartının sahibi tarafından yapılmaktadır. Bu durumda ek kart kullanan kişi borçtan sorumlu değildir. Kredi kartı kullanıcıları, yaptıkları düzenli ödemeler çerçevesinde ve maaşı ile doğru orantılı olarak limit arttırım talebinde bulunabilir. Ek kart kullanıcıları ise bankadan, kartın asıl sahibinin yetkisi dışında limit arttırım talebinde bulunamaz.