Bankalar tarafından kullanıma sunulan hizmetlerden biride ek hesap olarak ta bilinen kredili mevduat hesabıdır. Bu hesaplar kişinin vadesiz hesabına tanımlı olan hesaplar olup ana hesabınızda paranız olmasa dahi bankacılık işlemlerini gerçekleştirmenize olanak sağlar. Yani hesabınızda para olmasa da hesaptan para çekme, hesaptan havale ve otomatik ödeme talimatı gibi işlemlerinizi yine de hesap limitiniz dahilinde yapmanıza olanak sağlanmaktadır.

Ek Hesap Faiz 

Ek hesabın en büyük dezavantajı günlük faiz işletilmesi nedeni ile son derece yüksek tutarda masraf ve faiz giderinin ödenmesidir. Bu nedenle ek hesap sadece çok acil durumlarda kullanılmalı, mümkün olan en kısa sürede ise kullanılan tutar için ek hesap borcu ödeme işlemi gerçekleştirilmelidir. Her bankanın uyguladığı ek hesap faiz oranı ise farklılıklar gösterebilmektedir.

Ek Hesap Borç Ödeme 

Kullanmış olduğunuz ek hesap tutarını ödemek için şubeden nakit para yatırmak, hesaplar arasında para transferi gerçekleştirmek ve virman yapmak seçenekleri sunulmaktadır. Borç ödenirken kullanılan ana paranın yanı sıra faiz tutarı da ödenmeli ve hesap tamamen sıfırlanmalıdır.